"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Ground Zero'dan Türk modeline

<B>BURASI ‘‘Ground Zero’’.</B> Yani sıfır noktası. New York'ta Manhattan Adası'nın güney ucunda gökyüzüne tırmanan Dünya Ticaret Merkezi'nin yerinde bugün sadece bir enkaz yığını var.

Başbakan Bülent Ecevit, enkazın önüne inşa edilmiş duvarın önüne çelenk yerleştirerek, 11 Eylül terör saldırısında ölen binlerce insanın anısını saygıyla hatırlıyor, Amerikan ulusunun acısını paylaşıyor.

Ecevit, bu davranışıyla ABD'nin bir önceki başkanı Bill Clinton'ın deprem felaketinden sonra Türkiye'ye gelip deprem bölgesini ziyaret ederek yaptığı jeste karşılık vermiş oluyor. Ancak Türk Başbakanı'nın Ground Zero'yu ziyaret etmesinin kuşkusuz çok farklı bir sembolizmi de var.

* * *

Ground Zero, aynı zamanda Türkiye'nin ABD açısından taşıdığı önemin artık çok farklı bir gözle algılanmaya başlamasını da sembolize ediyor.

Ecevit'i Washington'a getiren ve burada büyük bir itibarla karşılanmasına yol açan rüzgárın arkasında, buradaki iki gökdelenin bugün bir enkaz haline gelmiş olması yatıyor.

Bu rüzgárın Amerika'nın Türkiye'ye bakışını etkileyen iki boyutu var:

Birincisi, saldırının İslam dini adına yapılmış olması. İkincisi, Türkiye'nin yer aldığı coğrafya ile ilgili. Bu coğrafya, 6 bin insanın öldüğü bir terör saldırısını İslamiyet adına meşru görebilen inanç biçimlerini besleyebiliyor.

İşte bu iki açının Amerika'nın Türkiye'ye yeni bakışında nasıl yer ettiğini görebilmek için ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin, Ecevit'e sarf ettiği şu sözleri hatırlatabiliriz:

‘‘Türkiye, sağlam Müslüman gelenekleri olan, demokratik ve laik bir ülke olarak yalnızca Afganistan değil bütün İslam dünyası için de bir model oluşturuyor. Çok zor bir coğrafyada, çok zor görevler üstlenerek, istikrarı sağlıyorsunuz.’’

* * *

İslamiyet adına icra edilen bir terör saldırısının şokunu yaşamakta olan bu küresel gücün 21. yüzyıldaki en önemli sınavlardan birini İslam dünyası oluşturuyor.

Bu sınavın gerisinde, 20. yüzyılda reel politik hesaplar uğruna İslam dünyası içindeki en gerici rejimleri el üstünde tutan, Yeşil Kuşak teorileri geliştiren, hatta Usame bin Ladin'leri yaratmış olan Amerika'nın kendisine dönük bir özeleştirisi de var.

Amerika bilmektedir ki, bu sınavda sahip olduğu muazzam askeri güç her şeyi çözmeye yetmemektedir. Çözüm, artık fikirlerde ve bu fikirleri taşıyan modellerdedir.

Amerika için yeni dönemde İslam dünyası içinde dayanabileceği tek bir model vardır. O da, İslamiyet'i laiklik sayesinde demokrasi ve Batılı kurumlar, daha doğrusu modernite ile bağdaştırabilmiş yegáne ülke olan Türkiye'dir.

Bu, tasarımı 20. yüzyılın başlarında yapılmış olan ve ideolojilerin büyük ölçüde tasfiye olduğu bir yüzyıldan ayakları üstünde ve başarısını kanıtlayarak çıkabilmiş olan tek modeldir; içte çözmesi gereken ne kadar büyük sorunları olsa da...

Ecevit'in Ground Zero'yu ziyareti, bir bakıma Atatürk'ün 1923'te hayata geçirdiği düşüncelerin yeni bir yüzyılın başlangıcında da ışıldamakta olduğunu simgelemekteydi.
X