Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Grizu faciasında ihmale doktorlardan tepki

  Can ÖZLÜ/İZMİR, (DHA)
  17.12.2009 - 14:25 | Son Güncelleme: 17.12.2009 - 14:25

  BURSA'nın Mustafakemalpaşa İlçesi'ndeki maden ocağında meydana gelen ve 19 maden işçisinin ölümüne sebep olan grizu faciasına bir tepki de İzmir Tabip Odası'ndan geldi.

  İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Suat Kaptaner ile Oda'nın, İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu Başkanı Dr. Hakan Toksöz ortak basın açıklaması yaparak, kazaya neden olan teknik eksiklikleri gidermeyen sorumluları eleştirdi.

  Dr. Suat Kaptaner, patlamayla ilgili teknik raporların açıklanması ile birlikte ihmallerin de kendini gösterdiğini belirterek, kaza öncesi işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin yeteri kadar alınmadığını belirtti. Kaptaner, yeni yönetmeliklerle işletmelerde işyeri hekimi bulundurulmasının zorunluluk olmaktan çıkartıldığını kaydederek şöyle dedi:
  “Facianın yaşandığı şirketin kayıtları incelendiğinde düzenli bir işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının görevlendirilmediği, kazanın meydana geldiği maden ocağında da işyeri hekiminin bulunmadığı ortaya çıktı. Son yönetmelikler, işyeri hekimi bulundurulmasının zorunlu olmaktan çıkarttı. Bu sayede iş kazaları arttı, ihmaller can alıcı boyutlara ulaştı. Hükümet bu yanlış politikalarından bir an önce vazgeçmeli, işçi ve işyeri güvenliğini kalıcı yasalarla koruma altına almalıdır.”

  ‘KAZALARIN YÜZDE 98'İ ÖNLENEBİLİR’

  SGK istatistiklerine göre, işyeri kazalarının büyük bölümünün işyeri hekimi bulunmayan işletmelerde meydana geldiğini belirten Kaptaner şöyle devam etti:
  “Yapılan araştırmalar, iş kazalarının yüzde 98'inin önlenebilir olduğunu gösteriyor. Kamu denetimlerinin yeterince yapılmaması ve yasal önlemlerin alınmaması kazalara davetiye çıkartıyor. Bursa'daki gibi üzücü olayların bir daha yaşanmaması için gerekli yasal tedbirler alınmalı ve gereksinimler acilen çözüme kavuşturulmalıdır.”

  KALICI YASAL ÖNLEMLER ALINMALI

  İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu Başkanı Dr. Hakan Toksöz de, yoğun ülke gündemi içinde Bursa'daki faciaya yeterince yer verilmemesini eleştirdi. Yanlış hükümet politikaları yüzünden iş kazalarının giderek arttığını öne süren Dr. Toksöz, “Ülkemizde hala, İş Sağlığı ve İş Güvenilği Yasası yok. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı söz verdiği halde bu yasa bir türlü çıkmıyor. Yasadaki boşluklardan faydalanan işletme sahipleri de işyeri hekimi çalıştırarak masraf etmek istemiyor. Bu uygulama zorunlu hale getirilmeden iş kazalarını önlememiz mümkün değil” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı