ANTALYA HABERLERİ

Gripte uzun süreli ateşe dikkat

DHA
07.03.2018 - 14:13Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Erkan Uçlar, çocukların üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha sık yakalandığını, gribin çocuklar arasında zincirleme şekilde yayıldığını vurguladı. Dr. Uçlar, gripte yüksek ateşin 5 günden fazla sürmesi halinde mutlaka hekime başvuralması gerektiğini söyledi.

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Erkan Uçlar, yüksek ateş, halsizlik, öksürük gibi belirtilerle başlayan gribin, çocuklarda en sık görülen hastalıkların başında geldiğini ifade etti. Özellikle okul çocukları için kış aylarının hastalıklar açısından büyük risk taşıdığını kaydeden Dr. Uçlar, çocukların üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha sık yakalandığını, gribin çocuklar arasında zincirleme şekilde yayıldığını vurguladı.

TEDAVİ EDİLMEZSE, HIZLA İLERLİYOR

Dr. Erkan Uçlar, gribin çocuklarda yetişkinlere benzer belirtiler göstermekle birlikte daha hızlı seyrettiğini ifade etti. Özellikle bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıf olan çocuklarda, grip hızlı bir şekilde zatürre ve bronşite kadar ilerleyebildiğine vurgu yapan Dr. Erkan Uçlar, "Yüksek ateş, karın ağrıları ve özellikle kusma çocuklarda daha şiddetli olmaktadır. Kusma nedeniyle vücuttaki sıvı kaybı da fazla olduğu için hastanede tedavi edilmesi gerekebilmektedir" dedi.

'HASTA ÇOCUK İYİLEŞENE KADAR OKULA GÖNDERİLMEMELİ'

Grip tanısı konulan bir çocukta 5 gün süren yüksek ateş olabileceğine işaret eden Dr. Uçlar, özellikle ateşli döneminde çocuğu okula göndermemek ve izole bir şekilde bakımını sağlamak gerekmekteğini söyledi. Yaklaşık 5 – 7 gün boyunca çocukların evde sağlıklı beslenmesi gerektiğini, doktorunun verdiği ilaç tedavisinin uygulanmasının önemine işaret eden Dr. Erkan Uçlar, "Bir hasta çocuğun tüm sınıfı olumsuz yönde etkileyeceği ve hasta edebileceği unutulmamalıdır" dedi.

ATEŞİ KONTROL EDİLMELİ

Dr. Uçlar, grip tanısı konulan bir çocuğun ateşinin 5 gün sürmesi ve düşmemesinin normal kabul edildiğini ifade etti. Dr. Erkan Uçlar, "Ancak ateşin 5 günden uzun sürmesi ve çocuğun genel durumu çok iyi değilse, solunum sıkıntısı, öksürük, nefes daralması, ciddi bir orta kulak ağrısı varsa o zaman tekrar hekime başvurulmalıdır" diye konuştu.

'BİR KEZ HASTALANDI MI KOLAY KOLAY HASTALANMAZ'

Bir kez grip olan çocuğun mikrobu aldığı için bir daha kolay kolay hasta olmayacağına değinen Dr. Erkan Uçlar, " Ancak yine de okulda sıra arkadaşının hasta olması çocuk için bir risktir. Bu tür durumlarda da özellikle sık hastalanan çocuklar için kapsamlı tetkiklerin yaptırılması ve bağışıklığının daha fazla güçlenmesi için doktor önerisiyle gerekli tedavinin başlatılması gereklidir. D vitamini eksikliğine bağlı olarak bağışıklık sistemi güçsüzse, doktor önerisiyle eksik olan kan düzeyine bakılarak, yaşa uygun bir şekilde D vitamini takviyesi yapılmalıdır" diye konuştu.

GRİPTEN KORUNMAK İÇİN

Dr. Erkan Uçlar, gripten korunmak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

"Evde grip olan bir kişi varsa o kişi sağlıklı olanlardan uzak durmalı, ev sık sık havalandırılmalı, eller düzenli olarak yıkanmalı, başta havlu olmak üzere ortak eşya kullanımı kısıtlanmalı, sıvı alımı artırılmalı, koruyucu madde içermeyen besin grupları tüketilmeli, çocuğunuz hastalanmadan testlerini yaptırın."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gripte uzun süreli ateşe dikkat haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı