Ege Haberleri

EGE

  Grip salgınına dikkat

  Banu ŞEN / HÜRRİYET
  24 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ocak 2012 - 17:37

  Grip kış aylarında pek çok insanı etkiliyor. “Domuz, keçi, kuş gribi” gibi salgınlar sonrası bu hastalıktan korkulur oldu.

  Grip kış aylarında pek çok insanı etkiliyor. Kasım, ocak, şubat ve mayıs aylarında ise daha sık görülüyor. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan domuz gribi, keçi gribi, kuş gribi gibi salgınlar sonrası gripten daha çok korkulur oldu. Son günlerde İzmir’de de hapşıran, öksüren, ‘Hastayım’ diyenlerin sayısı arttı. Bu artışla birlikte, “Yine bir domuz gribi, kuş gribi salgını var” söylentileri yayılmaya başladı.

  İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, geçmiş yıllardaki gibi öldürücü sonuçlara neden olan bir salgın görünmediğini bildirerek, uyarıda bulundu, “Ocakta yaşanan soğukların da etkisiyle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların pik yaptığı bir dönemdeyiz. Dikkatli olmak gerekiyor. Neredeyse her evde bir gripli var. Ancak önemli olan zatürree gibi hastalıklara çeviren ve ölümlere neden olan bir durum yaşanmaması” dedi.

  Yüzde 10’luk artış

  Son iki yılın ocak değerleriyle karşılaştırıldığında yüzde 10’luk bir artış olduğunu da kaydeden Özkan, şunları söyledi: “Ocak sonuna gelmedik ama hem hastanelere hem aile hekimlerimize başvuranları değerlendirdiğimizde, son iki yılla karşılaştırınca çok da büyük bir artış olmadığını görüyoruz. Yüzde 10’luk bir artış söz konusu. Önemli olan, kötü sonuçlara yol açmaması, ölümlere neden olmaması. Grip, üst solunum yolu ve damlacık enfeksiyonuyla bulaşır. İşte bu yüzden herkese sarılmamaya, öpmekten mümkün olduğu kadar imtina etmeye, el yıkamaya ve hijyene dikkat gerekiyor. Dikkat edersek, grip mevsiminde mesafeli olursak risk azalır.”

  KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT

  -Grip ya da soğuk algınlığı geçiren kişilerden uzak durun.
  -Sık dokunulan eşyaları sürekli temizleyin.
  -Ortamı havalandırın.
  -Ellerinizi sık sık yıkayın.
  -Sağlıklı beslenin, bağışıklık sisteminizi güçlü tutun.
  -Havaya göre giyinin.
  -Kalabalık ortamlardan kaçının.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı