Gündem Haberleri

  Grip kırıyor

  Hürriyet Haber
  05.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Grip ve yol açtığı bronşit, zatürree gibi sorunlar nedeniyle hastanelerin poliklinik ve acil servislerine başvurular arttı. Sağlık İl Müdürü Mehmet Salman ise mevsim normallerinin üstünde bir artış yaşanmadığını öne sürerek ‘‘Paniğe gerek yok’’ dedi.

  İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feyza Erkan, polikliniklerine her gün 5-10 kadar grip şikayetiyle hasta başvurusu yapıldığını söyledi. Hastalığın her yaştan kişiyi yakaladığını belirten Prof. Dr.Erkan, ancak bronşiti, amfizemi, astımı olan hastalarda gribin daha ağır seyrettiğini söyledi. 40-41 dereceye varan yüksek ateş görüldüğünü belirten Erkan, ‘‘Ateş 3 gün içinde düşmezse ve nefes darlığı gibi şikayetler ağırlaşırsa hastane veya hekime başvurulmalı. Özellikle yaşlılar, şeker hastaları, amfizem ve bronşiti, kalp yetmezliği olanlar grip halinde uzmana görünmeli’’ dedi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, son 2 haftadır ani başlayan yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı şikayetleriyle hastanelere yapılan başvurularda gözle görülür artış yaşandığını belirterek özellikle insanların toplu halde bulunduğu mekanların bulaşmayı kolaylaştırdığını söyledi. Gribin zatürreeye yol açtığını belirten Küçükusta, 3 günden fazla süren yüksek ateş, uzayan öksürük, aşırı halsizlik, kırgınlık, bitkinlik, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi şikayetlerin önemsenmesini ve hekime başvurulması gerektiğini söyledi. Küçükusta, 16 yaşın altındaki çocukların ateşini düşürmek için aspirin verilmemesi uyarısında da bulundu.

  Haseki Hastanesi 4'üncü Dahiliye Klinik Şef Vekili Dr. Fuat Şar, gribin yaş farkı gözetmeksizin herkesi enfekte ettiğini ancak çocuk ve yaşlılarda, vücut direnci zayıf düşenlerde komplikasyonlu seyrettiğini söyledi. Gribin, pnömoni, orta kulak iltihabı ve şiddetli başağrılarına da yol açabildiğini belirten Şar, ‘‘Başvurular üçte bir oranında arttı. Gece 39-40 ateşle acile gidiyorlar. Hastalık yüksek ateşle seyrediyor. Tedavilerden kolay yanıt alamıyoruz. Zaten virüsüne hiçbir antibiyotik etkili değil. İlaç, komplikasyonları önlemeye veriliyor’’ dedi. ‘‘Aynı odadaki havayı teneffüs etmekle bile kolayca virüs geçiyor. 1 metreden yakın karşılıklı konuşma, öpüşmeyle ise daha yoğun virüs bulaşıyor. Küçük çocuk, yaşlı, kronik hastalıkları bulunanların korunması doğru olur. İyi beslenme, uyku, taze sebze ve meyve yenmeli’’ diyen Şar, hastaların mutlaka uzmana gitmelerini tavsiye etti.

  Haydarpaşa Numune Hastanesi İnfeksiyon Servisi Şefi Doç. Dr. Paşa Göktaş ise gribin arkasından bakteriyel enfeksiyonların da ortaya çıktığını söyleyerek ‘‘Özellikle insan direncini çok kıran ağır grip vakalarında artış var. Sağlık çalışanlarında da görülüyor ve işe gelişi engelliyor’’ dedi. Hemen antibiyotik almanın doğru olmadığını söyleyen Doç. Dr. Göktaş, ‘‘Gereksiz antibiyotik kullanımı mikropların direnç kazanmasına neden oluyor. Bu yılki grip vakalarında virüsün oldukça etkili ve dirençli olduğunu görüyoruz. Vücut direncini çok kırıyor. İyileşme uzun sürüyor. Ortalama bir grip 2-3 gün işi engellerken, bu yıl 1 haftanın üzerine uzadığı görülüyor’’ dedi.

  Eklem ağrıları

  Bakırköy Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanlarından Dr. Nursel Kocamaz, polikliniklerine başvuran hastaların yarısının gripli olduğunu söyledi. Dr. Kocamaz, ‘‘Yüksek ateş, eklemlerde, kemiklerde ağrı, halsizlik, iştahsızlık oluyor hastalarda. Laboratuvar bulgularında ise bozukluk yok. Beslenmeye dikkat edilmeli, aşırı yorgunluktan kaçınılmalı, C vitamini de önleyici olabilir ve kesinlikle istirahat şart’’ dedi.

  İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey ise okullarda grip salgını konusunda bir duyum almadıklarını, herhangi bir salgın karşısında Sağlık Müdürlüğü Hıfzısıhha Kurulu'yla yapılan görüşmeler sonucunda İstanbul Valiliği'nin talimatına göre karar alınacağını söyledi. Balıbey, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile temasa geçtiklerini belirterek, ‘‘Salgın durumunda haber verilmesi için talimat verdik. Ancak, soğuk algınlığı şeklinde şikayetler var. Salgın konusu olmadığı için tatil üşünmüyoruz’’ dedi. İlçe Milli Eğitim müdürlükleri ile yapılan görüşmeler sonucunda sadece bazı okullarda öğretmenlerin rapor aldığı ve hemen her sınıfta 5-10 öğrencinin okula gelmediği belirlendi.

  YALÇIN ÖZER DE GRİP

  DYP'nin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gazeteci yazar, Türkiye Gazetesi'nin eski yazarı Yalçın Özer de grip salgınından kurtulamadı. Kampanya çalışmaları sırasında yorulan, televizyon stüdyolarında spot ışıkları altında terleyen, açık hava toplantılarına katılan Özer, yatağa düştü. Doktoru kendisine pazartesi gününe kadar aktif kampanyadan uzak durmasını tavsiye etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı