Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Grip avcıları iş başında

  Hürriyet Haber
  11 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 11 Mart 1998 - 00:01

  Kuş gribi, 1918'de başlayıp 1920'lerde de etkisini sürdürdükten sonra ortadan kaybolan İspanyol gribi üzerinde 80 yıldır birer dedektif gibi çalışarak araştırma yapan bilim adamları arasında panik yarattı. 1918 salgınında ölenlerin kan, doku örnekleri üzerinde çalışan grip avcıları, kuş gribi bir salgının habercisiyse, hastalığın uçaklar sayesinde yalnızca saatler içinde başka kıtalara yayılabileceği gerçeğini de düşünerek laboratuarlarındaki çalışmayı yoğunlaştırdılar.

  Hong Kong'da tavuklarda görülen grip salgınından sonra insanlarda görülen kuş gribi, tavuklardan insanlara mirop bulaştığı tezini hatırlattı. Vakalarının dördünde kuşlara has tehlikeli bir mikrop olan H5'e rastlanması, 2 bin kişi arasında yalnız dokuz kişinin kanında H5'e direnç gösteren madde görülmesi ise korku vericiydi.

  Kuş gribine yakalananların hastalığı tavuklardan aldığı kanıtlanamazken, Hong Kong'da hastalıklı olan binlerce tavuğun öldürülmesi iyi bir önlem olarak nitelendi. Uzmanlara göre, her mikrop görüldüğü canlı türünden başka bir türe atlayabilir, ancak yeni ‘evsahibinde’ enfeksiyona neden olup olmayacağı belli olmaz. Ancak, bu mikrobun insanlara geçtiği takdirde insanlardaki normal grip mikrobuyla gen alışverişi yaparak, ‘Frankenstein mikrop’ niteliğinde, ölümcül ve bulaşıcı bir mikrop oluşturması ihtimali hayli yüksek.

  Geçen Aralık'tan beri yeni kuş gribi vakalarının görülmemesini iç rahatlatıcı bulan grip avcıları, ‘‘grip mikroplarının sağı solu belli değil’’ diyerek çalışmayı sürdürüyor.

  Şu ana kadar tavuklardaki gribin insanlarda görülen kuş gribinin nedeni olup olmadığı, kuşlarda görülen H5'in nasıl insana geçtiği, 1918'de olduğu gibi niçin çoğunlukla gençleri vurduğu soruları cevapsız kaldı. Hong Kong'un grip mevsiminde yeni vakaların görülmesinden korkan grip avcıları, ‘‘Kuş mikrobu hâlâ çevremizde dolaşıyor ve biz bu işten henüz sıyrılmadık’’ diyorlar.

  Bu arada, 1918'deki gribin insanlara domuzlardan geçtiği, 1930'larda domuzlarda bir grip salgını görüldüğünü hatırlatan uzmanlar, insanlardaki ölümcül grip mikrobu ve domuz gribi mikrobunun atalarının kuşlarda görülen mikroplar olabilecği yolunda da tezler yürütyor. Bu da 1918'den evvel bir kuş mikrobunun memelilere geçtiği tezini ortaya atıyor.

  Çeşitli milletlerden grip avcılarının ortak isteği, 1918'in ikinci perdesinin oynanmasına izin vermemek, eğer oynanırsa da insanlara zararını azaltmak için gerekli önlemleri almak.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı