ANKARA HABERLERİ

Grip aşısında tarihe dikkat

Hürriyet Haber
07.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

İçindeki suşlardan biri bu yılkinden farklı olduğu için, geçen yıl hazırlanan aşının bu yıl işlevini yerine getirmeyeceği bildirildi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ünitesi öğretim üyesi Pof. Dr. Serhat Ünal, "Bu yıl için önerilen 3 suştan biriyle karşılaşılması halinde grip aşısı yüzde yüz koruyuculuk sağlar" dedi.

Hürriyet Haber

DÜNYA Sağlık Örgütünün (DSÖ) bildirimi doğrultusunda bu yıl için hazırlanan grip aşısındaki suşlardan (bakteri veya virüsün farklı alt türlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan grupları) biri geçen yılınkinden farklı olduğu için, geçen yılki aşının bu yıl kullanılması durumunda koruma işlevini yerine getirmeyeceği bildirildi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, havaların soğumasıyla kapalı yerlerde daha fazla zaman geçirildiğini, bu nedenle solunum yoluyla bulaşan enfeksiyon oranının arttığını ifade eden Ünal, bunların başında da nezle ve gribin geldiğini belirtti. Gripten aşıyla da korunulabileceğini bildiren Ünal, şunları söyledi:

BU YIL AŞILAR YENİ OLMALI

"Her yıl tekrarlanması gereken grip aşısı, çocukluk döneminde belirli bir takvime göre yapılıp tamamlanan aşılardan farklıdır. Çünkü yıl içinde genetik yapısında değişiklik meydana gelen grip mikrobu, geçen yıl için hazırlanan aşıda bulunmayabilir. Her yıl hangi virüsün salgın yapacağı DSÖ tarafından belirlenir. Bunun için de nisan veya mayıs aylarından itibaren sık görülen virüsler tespit edilir. A grubu virüslerden 2’si, B grubu virüslerden de biri seçilerek aşı üreten bütün firmalara bildirilir. Bu yıl için tespit edilen virüslerden ikisi aynıyken, H1N1 antijenlerini içeren, Solomon adalarından 2006’da izole edilmiş A grubundan yeni bir suş (bakteri veya virüsun farklı alt türlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan grupları) önerildi. Aşı firmaları da bu yıl için DSÖ’nün bildirdiği bu suşları içeren yeni aşılar ürettiler. Bu yıl gribe karşı koruma sağlanmak isteniyorsa bu aşıdan yaptırılması gerekir."

Bu yıl içinde bu 3 suştan biriyle karşılaşılması halinde aşının yüzde yüz koruyuculuk sağlayacağını, bunlara benzer, yakın akrabalığı olanlarla karşılaşılması halinde ise yüzde 50-90 arasında bir korumaya sahip olunacağını bildiren Ünal, "Her yıl grip aşısı olanlarda bağışıklık oranı artar. Çünkü farklı virüs tiplerine karşı koruyuculuk sağlanmıştır. Aşı risk grubundakilerde hastalığı yüzde yüz engellenmemişse bile, ölüm oranını azaltır ve hastalığın hafif geçmesini sağlar" dedi.

Kimler aşı olmalı

Ünal, 65 yaş üstündekiler; akciğer, kalp, böbrek, karaciğer ve şeker hastalığı olanlar; kanser tedavisi görenler; kritik görevlerdekiler ve sağlık çalışanı gibi hastalığı başkalarına bulaştırma riski olanların mutlaka grip aşısı olmaları gerektiğini bildirdi. Ekim ayı ortasına kadar grip aşısı yaptırılabileceğini belirten Ünal, "Çünkü aşı hemen bağışıklık sağlamaz. 4-6 hafta arasında bağışıklık kazanıldığı için aşının en geç ekim ayı ortasına kadar yaptırılması gerekir" diye konuştu.

Kimler olmamalı

Ünal, grip aşısı yumurtada üretildiği, yumurtadan geçen proteinler tamamen arıtılamadığı için bu besine karşı alerjisi olanların grip aşısı yaptırmaması gerektiğinin altını çizdi. Bir süre önce hücre kültüründe üretilmeye başlanan grip aşısının yumurtaya karşı alerjisi olanlara da uygulanabileceğini belirten Ünal, "Ancak bu aşının daha toplu üretimi başlamadı" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Grip aşısında tarihe dikkat haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Şubat 2018, Salı
 • İmsak
  06:05
 • Guneş
  07:28
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:07
 • Akşam
  18:36
 • Yatsı
  19:55
Sayfa Başı