ANKARA HABERLERİ

Gri Ankara tarih olacak

Deniz GÜREL
04.05.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek merakla beklenen üç dev projenin ipuçlarını verdi. Gökçek, “Yeşillendirerek değiştirdiğimiz bozkır Ankara algısının ardından, yeni projelerimizle gri Ankara’yı tarihe gömeceğiz” dedi.

Deniz GÜREL

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Melih Gökçek önümüzdeki günlerde açıklayacağı Kızılay projesiyle ilgili ipuçlarını ve Ankara genelindeki son planlamalarını Ankara Hürriyet’e anlattı.

Kent merkezinde köklü bir değişimin startını verdiklerini ve önümüzdeki günlerde bir dizi tanıtım toplantısıyla projeleri Ankara’ya açıklayacaklarını söyleyen Gökçek, “Ankara’yı Türkiye’nin en ışıl ışıl ve parlayan kenti haline getireceğiz. Kızılay fibrobetonla yapılacak bina kaplamalarıyla tarihi bir görünüme bürünecek. Kızılay çehresi en geç 2012 sonunda değişmiş olacak” dedi.

Kentin ışıklandırılması ve Kızılay projesinin yanı sıra dünyada eşine az rastlanır su ve ışık gösterilerinin yapılacağı sistemi Gençlik Parkı’na bu yaz kurmayı hedeflediklerini söyleyen Gökçek sözlerini şöyle sürdürdü:

Suların dansı

“Önümüzdeki günlerde üç dev projemizin de detaylarını açıklayacağız. Birincisi Ankara’yı Türkiye’nin en ışıl ışıl, parlayan kenti yapacağız. Bunun için çok özel aydınlatmalar yapacağız. İkincisi Kızılay’ın çehresini değiştireceğiz. Tüm binalar fibrobetonla kaplanacak ve Kızılay tarihi bir görünüme bürünecek. Geniş kapsamlı bir Kızılay projesini hayata geçireceğiz. Bina kaplamalarını bu sene içerisinde başlatıp 2012 sonuna kadar da tamamlamayı hedefliyoruz.
Üçüncü projemiz Gençlik Parkı’nda. Dünya’da eşine az rastlanır bir ses ve su gösterisine hazırlanıyoruz. Suların Dansı’nı Ankaralılara inşallah Ağustos ayında izleteceğiz. Bu konuda Gençlik Parkı’nda bir anket yapmıştık. Vatandaşımızın yüzde 67’si bu projeye, ‘Evet’ dedi ve biz de çalışmalara başladık. 4-5 milyon TL civarında fiyat çıkacağını tahmin ediyorum. İhalesine bugünlerde çıkacağız.”

Görüntüyü bozanı yıkacağız

GÖREV sürem boyunca bozkır Ankara’nın imajını, Ankara’yı Türkiye’nin en yeşil kenti yaparak değiştirdik. Şimdi de ‘Gri Ankara’ algısını tarihe gömeceğiz. İnsanlar arabalarına atlayıp sırf o binaların güzelliklerini, kentin aydınlatmaların görmek için gezecekler.”
“Bu Ankara’nın çılgın projesi mi?” sorusuna Gökçek şu yanıtı verdi:
“Ben çılgın tabirini kullanmıyorum. O İstanbul’un sloganı oldu. Bu Ankara’nın prestij projesi olacak. Ankara’nın siluetini değiştirmeye yönelik en büyük proje. Bu projelerin devamında Ankara’nın başta Ulus’ta olmak üzere güzel ve tarihi görüntüsünü gölgeleyen ne kadar bina varsa yıkacağız” dedi.

Altındağ’da laleler açtı

ALTINDAĞ, pek çok noktasına dikilen rengarenk lalelerle bahar havasına büründü. Altındağ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından bu yıl ilk kez bölgeye 100 bin adet lale dikildi.


Altındağ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Özer Pınartaş, lale soğanlarının bu yıl ilk kez dikildiğini ve çok büyük ilgi gördüğünü söyledi. Önümüzdeki yıllarda bu sayısının artacağını ve dikim alanının genişleyeceğini söyleyen Pınartaş, “Bu yıl diktiğimiz lale soğanlarının gördüğü büyük ilgi ve lalelerin ihtişamı nedeniyle, önümüzdeki yıl 500 bin adet dikim yapmayı planlıyoruz.” dedi.


Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ise lalelerin gösterişli görünümünün Altındağ’ı daha da güzelleştirdiğini söyledi. Bu yıl belediye ve çevresi, Hamamönü, Sanat Sokağı, Sarıkadı Sokak, Ulucanlar, Köroğlu, Kosova ve Deniz Feneri parklarında dikim yapıldığını söyleyen Tiryaki, “Bu kadarı bile çok büyük ilgi görmeye yetti. Altındağ bir anda rengarenk oldu. Önümüzdeki yıl tüm parklarımıza lale soğanı dikeceğiz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Gri Ankara tarih olacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2011 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gri Ankara tarih olacak haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı