Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Grevci öğretmenler tespit ediliyor

  DHA
  06.06.2013 - 11:15 | Son Güncelleme: 06.06.2013 - 11:21

  Antalya’da ilçe milli eğitim müdürlükleri, greve giden öğretmenlerin tespit edilmesi için çalışma başlattı.

  Antalya'da 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda (DMK) planlanan değişikliklere karşı greve giden ve Gezi Parkı direnişine destek veren 8 bine yakın öğretmenin tek tek adlarının belirlenmesi için ilçe milli eğitim müdürlükleri tespit ve inceleme başlattı.

  Türkiye genelinde bugün 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda planlanan değişiklikleri protesto etmek ve önüne geçmek için daha önceden grev kararı alan Birleşik İş’e bağlı Eğitim-İş ile KESK’e bağlı Eğitim-Sen’e üye öğretmenlere yönelik Antalya’da ilçe milli eğitim müdürlükleri tespit çalışması başlattı.

  Antalya’da bu kapsamda eyleme katılan yaklaşık 8 bine yakın öğretmene ilişkin okul müdürlerinden, greve katılan öğretmenlerin isim listeleri talep edildi. Hangi okulda hangi öğretmen ve milli eğitim çalışanlarının greve katıldığına ilişkin inceleme başlatan il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine sendika temsilcileri tepki gösterdi. Eğitim İş ve Eğitim Sen’e bağlı Antalya’da yaklaşık 8 bin öğretmen ve milli eğitim çalışanının greve katılım gösterdiği belirtildi.

  Eğitim İş: Kınıyoruz

  Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık, DMK’da planlanan değişikliklere karşı çıkan ve Gezi Parkı direnişine destek veren öğretmenler hakkında başlatılan bu incelemeyi kınadıklarını söyledi. Yandaş sendikanın, öğretmenlere serbest kıyafet yönünde devam ettirdiği sivil itaatsizliğe karşı hiçbir girişimde bulunulmazken, bu greve katılan öğretmenler hakkında acele inceleme başlatılmasının çifte standart olduğunu belirtti.

  Eğitim Sen: Anayasal Hak

  Greve katılan Eğitim-Sen üyesi öğretmenler için de okul müdürlüklerinden isim listelerinin talep edildiğini belirten Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez ise şunları söyledi:
  "Geçen dönemde kılık kıyafetle, türbanla alakalı Eğitim-Bir-Sen eylem yapmıştı ve o zaman isimleri not alan idareler hakkında çeşitli baskı yöntemleri uygulanırken ve bu eyleme katılanların isim listesi yapılmazken, bugünkü eylem için katılan öğretmenlerin tüm isimleri tek tek okullardan talep ediliyor. Biz kamu emekçileri olarak demokratik haklarımızı kullandık. Anayasa’nın 90’ıncı maddesine göre herhangi bir inceleme soruşturma yapılması mümkün değildir."


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı