ANKARA HABERLERİ

Grevci memur yargıya gidiyor

Hürriyet Haber
12.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Türk Sağlık-Sen greve katılan üyeleri hakkında soruşturma açan idarecileri dava açıyor. Sendikanın hazırladığı savunmada bir gün işe gitmemenin suç değil, sendikal hak olduğu belirtildi.

Hürriyet Haber

TÜRK Sağlık-Sen, “uyarı grevine” katılan üyeleri hakkında soruşturma açan idareciler hakkında yargıya başvuracak. Sendika, 25 Kasımdaki “uyarı grevine” katılan bazı üyeleri hakkında soruşturma açılması üzerine, birtakım hukuki hazırlıklar yaptı.

Anayasa’nın 51. maddesine göre

TÜRK Sağlık-Sen’in hazırladığı savunmada, kamu görevlilerinin “görevlerine gitmeme” şeklinde gerçekleştirdikleri etkinliğin, Danıştay tarafından bir disiplin suçu olarak görülmediği vurgulandı. Savunmada, benzer bir konudaki Danıştay kararında, “sendikal faaliyet kapsamında bir gün göreve gelmeme fiilinin mazeret olarak kabulünün gerektiği, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 125/C-b maddesinde öngörülen “özürsüz” olarak bir gün göreve gelmemek fiilinin sübuta ermediğini görüldüğü” değerlendirmesine yer verildiğine dikkat çekildi. Savunmada, Anayasa’nın 51. maddesine göre, “çalışanların ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma ve bu sendikalara üye olarak bu doğrultuda etkinlik yapma hakkının bulunduğuna” işaret edildi.

Herhangi bir ceza verilemez

ANAYASA’nın 90. maddesindeki “usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası anlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası anlaşma hükümleri esas alınır” ibaresinin anımsatıldığı savunmada, Türkiye’nin onayladığı ILO sözleşmelerine göre “bir gün işe gitmeme” eyleminin “suç” değil, “sendikal ve demokratik hakların kullanılması” olduğu kaydedildi. Savunmada, tüm bu nedenlerle eyleme katılanlara herhangi bir ceza verilemeyeceği, aksi takdirde ise yasal yolların kullanılacağı belirtildi.

Haklarını sonuna kadar savunacağız

TÜRK Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haklarında soruşturma açılan kamu çalışanlarının haklarını savunacaklarını belirterek, şöyle konuştu:
“Az da olsa bazı illerde iş bırakma eylemine katılan memurlara haksız ve hukuksuz bir biçimde soruşturma açılıyor. Biz hazırladığımız örnek savunmada bu soruşturmaların hukuken geçersiz olduğunu ortaya koyduk. Soruşturma açılan tüm kamu çalışanları bu dilekçemizden yararlanabilir. Ayrıca soruşturma açan her idareci hakkında Türk Sağlık-Sen olarak dava açacağız. Bu konuda hakkında soruşturma açılan ve savunma istenen sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının bizimle irtibata geçmelerini istiyoruz. Bu hukuk dışılığa imza atan tüm yöneticilerine adalet önünde hesap verdireceğiz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Grevci memur yargıya gidiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı