Gündem Haberleri

  Grev katliama dönüştü

  Hürriyet Haber
  17.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güney Afrika’da platin madeninde çalışan maden işçilerinin grev girişimleri kanlı bitti.

  İNANILMAZ GÖRÜNTÜLER
  İŞÇİLERİ BÖYLE KATLETTİLER / WEB TV

  Dünyanın en zengin platin ve altın madenlerinin bulunduğu Güney Afrika'da izinsiz gösteri yapmak isteyen maden işçileri polisle çatıştı. Bıçak, kılıç ve sopalarla protesto eylemi düzenleyen göstericilere polis ateş açtı. Güney Afrika Polis Bakanlığı, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada ölü sayısının 30'un üzerinde olduğunu bildirdi.

  İŞTE O ANLAR - FOTO GALERİ

  Yüzlerce madenci, iki gündür Lonmin PLC platin madeni yakınlarında kamp kurdukları tepede bıçak, kılıç ve sopalarla gösteri yapıyordu. yüzlerce madenciye grevi sonlandırmaları ve işe dönmeleri için son bir çağrı yapıldı.

  Güney Afrika Basın Derneği'nden gazeteci Molaole Montsho, Associated Press'e yaptığı açıklamada polisin öğleden sonra işçilerden silahlarını bırakarak pansiyon ve barakalarına dönmelerini istediğini, bazı işçilerin çağrıya uyup bölgeden ayrıldığını, diğerlerininse şarkılar söyleyerek maden yakınlarındaki bir beldeye doğru yürümeye başladığını söyledi.

  Protestoya devam eden madencilere polis önce biber gazı ve basınçlı suyla sonra plastik kurşunlarla müdahale etti. Polis gerilimin tırmanmasıyla göstericilere gerçek kurşunlarla ateş açtı. Televizyonlarda polis saflarından açılan yoğun ateşin yanı sıra yollarda kanlar içinde yatan kişilerin görüntüleri yayınlandı.

  Lonmin madenindeki eylem 10 Ağustos'ta yaklaşık 3 bin işçinin daha fazla  ücret için işi bırakmasıyla başladı. İşverenin yasa dışı olarak nitelediği olaylar sırasında aralarında güvenlik görevlileri, polisler ve işçilerin de bulunduğu 9 kişi ölmüştü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı