Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Grekoromencilerimiz harikalar yaratıyor'

Son 4 ay içinde yapılan şampiyonalarda Türk sporcuları, hem yıldızlar hem gençler hem de büyükler kategorilerinde Avrupa Şampiyonu olarak ata sporu olan güreşte bir ilke imza attı. Türk güreş tarihinde ilk kez 3 kategoride birden Avrupa şampiyonluğuna ulaşıldı. Güreş Federasyonu Başkanı Recai Ustaoğlu, ”Grekoromencilerimiz harikalar yaratıyor” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İlk olarak 25-30 Nisan tarihleri arasında Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan Büyükler Avrupa Şampiyonası'nda, 96 kiloda Hamza Yerlikaya ve 120 kiloda İsmail Güzel altın madalyaya ulaştı. Bu şampiyonada 3 tane de bronz madalya alan Türkiye, buradan 5 madalyayla döndü.

Macaristan'ın Szombathhely kentinde 4-9 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen Gençler Avrupa Şampiyonası'nda ise Türk sporculardan 3'ü Avrupa Şampiyonu oldu. 84 kiloda Cenk İldem, 120 kiloda İsmail Güzel ve 60 kiloda Soner Sucu, altın madalya alarak Türkiye'nin yüzünü güldürdü. Bunun yanı sıra 3 sporcu da Avrupa ikinciliğini aldı.
Son olarak da 25-26 Temmuz tarihlerinde İstanbul'da yapılan Yıldızlar Avrupa Şampiyonası'nda tam 5 altın madalya alındı. Türk sporculardan 54 kiloda Fatih Üçüncü, 63 kiloda Özkan Kurt, 100 kiloda Rıza Kayaalp, 58 kiloda Rahman Bilici ve 69 kiloda Şaban Karataş, rakiplerini devirmeyi başararak altın madalyaya ulaştı. Yine bu şampiyonada Türkiye 1 gümüş ve 6 bronz madalya elde etti.

Böylece Türk grekoromenciler, son 4 ayda 10 tanesi altın olmak üzere 23 madalya kazandı.

FEDERASYON BAŞKANI: GURUR VERİCİ

Güreş Federasyonu Başkanı Recai Ustaoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, çalışmalarının meyvelerini aldıklarını belirterek, ”Grekoromenciler gerçekten bizim gururumuz, harikalar yaratıyorlar” dedi.
Bu madalyaların, altyapıya verdikleri önemin bir göstergesi olduğunu ifade eden Ustaoğlu, “Biz güreşi okullara seçmeli ders olarak soktuk. Güreş eğitim merkezlerinin eksiklerini giderdik. Bu merkezlerin sayısını 21'den 27'ye çıkardık. Her yıl güreş liglerine 25-30 takım katılırken geçen sezon bu sayı 96 oldu. 1 haftada biten lig artık 16 haftaya ancak sığıyor. Bunlar çok gurur verici gelişmeler” diye konuştu.

“TEK EKSİĞİMİZ BÜYÜK KULÜPLER”

Güreşte tek eksiklerinin büyük kulüpler olduğunu vurgulayan Ustaoğlu, 18-20 yaşına dek yetiştirdikleri sporcuların, evlenme çağına geldiğinde maddi sıkıntı endişesiyle sporu bıraktığını söyledi.

Sporcuların gelecek kaygılarını ortadan kaldırmak için büyük kulüplere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Ustaoğlu, şöyle konuştu: “20 büyük kulüp düşüncemiz vardı, 13 tanesini kurduk. 7 tanesiyle de görüşmelerimiz sürüyor. Güreşteki maddi kaygıları ortadan kaldırıp bir meslek haline getirmek istiyoruz.

Bir de askerlik sorunu vardı. Askere giden sporcu sporu unutuyordu. Bu konuda Karagücü bize çok yardımcı oluyor. Güzel tesisleri var. Artık güreşçilerimizi askerde bile güreştirme imkanı buluyoruz, spora da ara vermemiş oluyorlar.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler