Greenspan faiz artışıyla veda etti

CNNTURK
01.02.2006 - 10:42 | Son Güncelleme: 01.02.2006 - 14:52

Amerikan Merkez Bankassı FED'in başkanlık koltuğunda 18.5 yıldan bu yana oturan 'maestro' lakaplı Alan Greenspan'in katıldığı son toplantıdan piyasa beklentilerine uygun olarak faiz artırım kararı çıktı. FED böylece faizleri 19 ay boyunca art arda 14'üncü kez çeyrek puan artırarak yüzde 4.5 seviyesine çıkardı.

Toplantının ardından Alan Greenspan emekliye ayrılırken, yerine Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı Ben Bernanke getirildi.
 
FED TOPU BERNANKE'YE ATTI
 
Greenspan'in başkan sıfatıyla yer aldığı son toplantının ardından yapılan açıklamada ise, FED'in uzun süredir kullandığı 'ölçülü' kelimesinin bu kez metinde yer almadığı görüldü. Açıklamada faiz artışlarının bundan sonra da devam edebileceği kaydedildi.
 
Daha önceki iki faiz toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda faiz artışlarının sonuna gelindiği sinyalini veren ve özellikle borsalardaki yükselişte büyük pay sahibi olan FED, bu kez tam tersini yaptı. Faiz artışının ardınan yapılan açıklamada, 'yeni politikalara gerekebilir' ifadesini kullanan FED Başkanı Greenspan, böylece topu yeni başkan Bernanke'ye atmış oldu.

FED'in bu açıklamasının ardından gözler yeni başkan Ben Bernanke'ye çevrildi. FED, Bernanke'nin başkanlığındaki ilk toplantısını 28 martta gerçekleştirecek.
 
Bazı ekonomistler Bernanke'nin enflasyonla mücadele konusunda ciddi olduğunu göstermesi açısından faizleri bir kez daha artırması gerektiğini belirtirken, diğerleri de  enflasyonun zaten kontrol altında olduğunu ve yapılacak faiz artışının ekonomiye zarar vereceğini savunuyorlar.
 
19 AYDA 14'ÜNCÜ ARTIŞ
 
FED'in dün gerçekleştirdiği çeyrek puanlık faiz artışı ile faizler son beş yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4.5'e yükseldi. Haziran 2004'de faiz artış trendine başlayan FED, böylece geçen 1.5 yıllık süre zarfında 14'üncü kez faiz artırım kararı almış oldu.
 
ABD'de kısa vadeli faizler 2004 yılı haziran ayında tarihin en düşük seviyelerinde, yüzde 1 düzeyinde bulunuyordu.
 
Kısa vadeli faizlerin seviyesi, tüketicilerin ve iş çevrelerinin borçlarına karşılık ödeyeceği faiz yükünü belirlemesi açısından oldukça önemli.
 
GREENSPAN VEDA ETTİ
 
FED'in faiz toplantısına son kez başkan sıfatıyla katılan 79 yaşındaki Greenspan, daha sonra 18.5 yıldır oturduğu koltuğunu Ben Bernanke'ye devretti.
 
Greenspan, 18.5 yıldır aralıksız sürdürdüğü ABD Merkez Bankası başkanlığı görevine eski başkanlardan Ronald Reagan döneminde getirilmişti. Eski başkan baba George Bush döneminde de görevini sürdüren Greenspan, Bernanke gibi Cumhuriyetçi Partili olmasına karşın, Demokrat eski başkan Bill Clinton ile de yakın bir işbirliği içinde çalışmıştı.
 
Greenspan'in görev süresi George W. Bush döneminde de bir kez uzatılmıştı.
 
EN ÖNEMLİ İKİNCİ ADAM
 
Gelmiş geçmiş en önemli FED Başkanı olarak adlandırılan Greenspan'a aynı zamanda Washington'un en önemli ikinci adamı gözüyle bakılıyordu.
 
Greenspan'in döneminde ABD ekonomisi, Mart 1991-Mart 2001 arasını kapsayan 10 yıllık dönemde tarihinin en uzun soluklu büyüme hareketini gerçekleştirdi. Onun döneminde yaşanan iki ekonomik resesyon ise ekonomiye fazla zarar vermeden, 'yumuşak inişle' atlatıldı.
 
1987 yılında göreve geldikten sadece iki ay sonra ilk borsa krizine tanıklık eden Greenspan, ardından 1990'ların sonundaki Asya çıkışlı krizi, 2000 yılında ABD
borsalarında yaşanan rekor çıkışı ve ardından gerilemeyi, 2001 yılında da 11 eylüldeki terörist saldırıların ardından borsalardaki çöküşü yaşadı.
 
Tüm bu süreçlerde yaşanan sıkıntıları ekonomide büyük krizlere meydan vermeden atlatan Greenspan, bu yönüyle ABD'de tüm ekonomi çevrelerinin beğeni ve saygısını kazandı

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı