Gündem Haberleri

  Greenpeace eylemcileri serbest

  Hürriyet Haber
  14.01.2002 - 09:33 | Son Güncelleme:

  İzmir`in Aliağa İlçesi`nde eylem yapan uluslararası Greenpeace örgütünün gözaltına alınan 17 üyesi, sevk edildikleri adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Çevre örgütünün, uluslararası tehlikeli atık ticaretinin önlenmesi talebiyle düzenlediği eylemde, İsviçreli bir şirkete ait 'Star of Venice' isimli gemiye pankart asan eylemciler, daha sonra bu geminin yanındaki 'Best' isimli başka bir gemiye de sprey boyayla 'Tehlikeli atık ticareti durdurulsun' yazdılar.

  Bu sırada şişme botlarla olay yerine gelerek eylemcilere müdahale eden güvenlik güçleri, 17 eylemciyi gözaltına aldı.  Gözaltına alınanlar arasında Greenpeace Akdeniz Ofisi Toksit Maddeler Kampanyası Sorumlusu Erdem Vardar`ın da bulunduğu belirtildi. Greeanpeace eylemcilerini Aliağa`ya getiren 'Rainbow Warrior' gemisi ise halen Aliağa körfezinde bulunuyor.

  GREENPEACE: HURDA GEMİ İTHALATI DURDURULSUN

  Greenpeace Akdeniz Ofisi Toksit Atık Ticareti Kampanya Sorumlusu Erdem Vardar, yaptığı açıklamada, denizcilik endüstrisinin tehlikeli atıklarını Türkiye gibi ülkelere yollayarak, insanları ve çevreyi bilinen en zehirli maddelere maruz bırakmalarının cezasız kalamayacağını belirtti.  Vardar, şunları söyledi:

  "AB aslında şizofrenik konumdadır. Çünkü AB, üyeliğine aday ülkeleri yüksek çevre standartı getirmeye zorlarken, kendi arka bahçesine zehirli atıkların boşaltılmasına izin vermektedir. Kendi yasalarına rağmen zehirli atık ticaretine göz yuman Türk Hükümeti ve ülkeye yasadışı tehlikeli atık ithal eden gemi söküm şirketleri de, enaz AB kadar sorumludurlar."

  Türkiye`de her yıl 100`e yakın geminin sökülmekte olduğunu ve Aliağa`daki gemi söküm tesislerinin durumlarının, Hindistan ya da Çin`de bulunanlardan daha iyi olmadığını ifade eden Vardar, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Hem tesislerde, hem de yakın çevrede oturan köylülerin hurda parçalar topladığı açık alanda, asbest içeren malzemeler ve son derece tehlikeli kimyasallar tespit ettik. Bu da insanların sağlığının ve çevrenin büyük risk altında olduğunu göstermektedir."

  Vardar, Türk Hükümeti`nin zehirli maddeler içeren hurda gemilerin ithalatını derhal durdurmasını istediklerini belirterek, "Gemi sahiplerinin hurdaya çıkan gemilerini Aliağa`ya söküme göndermeden önce gemilerdeki tüm zehirli maddeleri temizletmelerini ve gemi söküm tesislerindeki çalışma koşullarının düzeltilmesini talep ediyoruz" diye konuştu. 

  SERBEST BIRAKILDILAR

  Alınan bilgiye göre, gözaltına alınan Güneş Yıldırım, Pembegül Tiryakioğlu, Umut Kulat, Bilge Öztürk, Cemal Tekel, Oğuzhan Yılmaz, Pınar Kırılmaz, Özer Kayserilioğlu, Deniz Güman, Onursal Yazman, ErdemVardar, Serkan Dadak, Dimitri Charomov (Rusya), Beate Lochaas (Almanya), David John Houssmann (Yeni Zelanda), Philip John Dunn (Kanada) ve Lesley Anne Simkiss (Yeni Zelanda), Aliağa Merkez Karakolu`nda alınan ifadelerinin ardından 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu`na Muhalefet' suçlamasıyla adliyeye sevk edildiler.

  Eylemciler, Cumhuriyet Başsavcılığı`nda alınan ifadelerinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar. Bu arada el konulan zodyak bot da, eylemcilere iade edildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı