İZMİR HABERLERİ

'Gravürlerde Yaşayan İzmir' tanıtıldı

DHA
02.02.2018 - 15:28Son Güncelleme :
DHA

ARAŞTIRMACI-Yazar İlhan Pınar'ın son kitabı 'Gravürlerde Yaşayan İzmir', Folkart'ın desteğiyle yayımlandı.

Yaklaşık 32 yıldır sürdürdüğü araştırma çalışmalarına 30 kitap sığdıran İlhan Pınar'ın, son kitabı 'Gravürlerde Yaşayan İzmir', Folkart Academy Tiyatro Salonu'nda düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. Toplantıda konuşan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Folkart olarak, kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde sürekli toplumsal iyilik ve sanat odaklı ilerlerken, kentin tarihsel mirasına saygı göstermeyi ve buna bağlı olarak kent kültürüne katkıda bulunacak işler yapmayı çok önemsediklerini söyledi. Folkart Gallery'nin uluslararası standartlardaki yayınları dışında, bazı kitaplara sponsor olarak destek verdiğine belirten Sancak, "Bu yıl bu konuda değerli bir adım daha attık. Araştırmacı-Yazar İlhan Pınar'ın, tarihsel mirasa saygının simgelerinden biri sayılabilecek, 'Gravürlerde Yaşayan İzmir' adlı değerli eserini, İzmir'e kazandırdık. İzmir için kalıcı bir ilk yapıtın ortaya çıktığını vurgulayabilirim" dedi.

Yüzyıllar öncesini anlayabilmek ve görebilmek için şehirlerin tarihini günümüze taşıyan gravürlerin öneminin çok büyük olduğunu belirten Sancak, "Geçmişi 15. yüzyıla dayanan kazıma ve baskı tekniği ile ortaya çıkan gravür sanatı ve bu sanatı hayata geçirenler sayesinde İzmir ve diğer kentlerin asırlar önceki halini daha net görebiliyoruz. Bu nedenle İzmir gravürlerinin 1638 yılından itibaren gelişimini içeren bu kitabın, tarihsel mirasa saygının bir ifadesi olarak, kent kültürünün bir parçası haline gelmesi değer taşıyor" diye konuştu.

Kitabın Folkart açısından yayıncılık örneği olduğunu belirten Saya Grup Kurumsal İletişim Direktörü Ünal Ersözlü, kitabın 2 bin adet basıldığını söyledi. Ersözlü, "İlhan Pınar bizim eski bir dostumuz. Yerel alanda araştırmacı yazar olarak çok ciddi eserler verdi. Bu güne kadar 30'un üzerinde kitabı yayımlandı. Kitabın bir kısmı sivil toplum örgütlerine, kent yöneticileri ve konu ilgililerine dağılmasının ardından Folkart Academy ve Folkart Gallery'de cüzi rakamlarla satışı yapılacak" dedi.

İZMİR'İN GÖRSEL ENVANTERİ

Kitabın İzmir açısından önemine dikkat çeken Araştırmacı-Yazar İlhan Pınar ise, Gravürlerde Yaşayan İzmir kitabında yer alan eserlerin tarihi sırası, dönem özellikleri ve bilgileri ile kaynakçalarına yer verilmesinin bir ilk olduğunu vurguladı. İlhan Pınar, "İzmir'in ilk gravürü diyebileceğimiz görsel 1638 yılında Francesco Luppazolo tarafından hazırlanan el yazma bir eserde yer aldı. Şimdilik kaydıyla İzmir'in ilk görseli diyebileceğimiz eser budur. Cornelius de Bruyn'ün 1670'li yıllarda hazırladığı panoramik İzmir gravürü ve gravürün lejandı bize kentle ilgili ilk değerli görsel bilgileri aktarması açısından önemlidir. Bu albümle birlikte İzmir'in bir tür görsel envanteri oluşturulmuş oldu. Burada mümkün olduğu kadar İzmir'in gravürlerine, illüstrasyonlarına ve sanatçıların kentin görselliğine katkı yapan bazı plan ve çizimlerine de yer verildi. Kullanılan eserler genellikle seyahatnamelerden alındı. Kaynak olarak seyahatname verildi. Ancak seyyahın kenti gezdiği tarih, kentin görselliği hakkında bilgi vermesi açısından esas alındı" diye konuştu.

Folkart'ın Kültür Yayınları serisinden 2 dilde (Türkçe-İngilizce) yayınlanan kitapta İzmir Tarihi'ne görsel olarak ışık tutan 171 gravür, 7 resim ve 28 illüstrasyon yer alıyor. Bir kısmı ilk defa İzmirli okuyucuyla buluşan gravürler ve illüstrasyonlar tarih sırasıyla ve kaynakçalarıyla birlikte verilerek İzmir hakkında doğru bilgi ve doğru kaynak kullanılmasını sağlamak amaçlandı. Bu kadar kapsamlı bir çalışma Türkiye'deki bir şehir için ilk defa yapılmış oldu.

Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 'Gravürlerde Yaşayan İzmir' tanıtıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

30 Temmuz 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:26
 • Guneş
  06:04
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  17:14
 • Akşam
  20:31
 • Yatsı
  22:03
Sayfa Başı