« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Grant'tan Hidayet'e övgü

Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi'nin (NBA) geçmiş dönemlerdeki önemli yıldız oyuncularından Horace Grant, Türk basketboluna ve NBA'de forma giyen Türk oyunculara övgüler yağdırdı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
NBA All-Star 2011 organizasyonu kutlamaları kapsamında İstanbul'a gelen ve 1990'lı yıllarda Michael Jordan ve Scotti Pippen'ın da bulunduğu Chicago Bulls formasıyla şampiyonluklar yaşayan Grant, özellikle Orlando Magic forması giyen Hidayet Türkoğlu'nu NBA'de izlemenin kendileri için de bir şans olduğunu dile getirdi.

NBA'in efsane oyuncusu, NBA'de tanıdığı oyunculardan birinin Hidayet Türkoğlu olduğunu belirterek, “Hidayet Türkoğlu, sadece yetenekli olmasının dışında aynı zamanda eğlenceli bir kişilik. Ona karşı oynamak bir keyif. Saha içinde şakalaşabiliyorsunuz ve konuşuyorsunuz. Türkiye'den böyle bir yeteneğin ve karakterin çıkmış olması ve NBA'ye gelmiş olması bizim için de bir şans” dedi.

Utah Jazz'da oynayan Mehmet Okur'un da harika bir şutör olduğunu kaydeden Grant, şöyle konuştu:

“Kendisini izlemek keyif. Avrupa'daki uzun adamlar gibi dışardan basket atma yeteneğine sahip bir oyuncu. Özellikle Türk oyunculardan Semih, Shaquille O'Neal ve diğer uzun oyuncuların sakat olduğu dönemde uzun dakikalar aldı ve iyi işler yaptı. Hem Ömer, hem Semih NBA'de gittikçe daha fazla fırsat bulacak ve çok iyi işler yapacaklar. Zaten kendini geliştirme yeteneğine sahip olmayan birinin NBA'de yeri yoktur. Herkesin beklentisi onların ilerde daha büyük işlere imza atacağı yönünde. Sanırım yakında çıkışlarını seyredeceğiz.”

“TÜRK BASKETBOLU SON DERECE REKABETÇİ”

Türk basketbolu ile ilgili görüşlerini açıklayan Horace Grant, “Türk basketbolu son derece rekabetçi. Dünya Şampiyonası'nda ABD ile Türkiye arasındaki final maçını izledim. Bu maç Avrupa basketboluyla ABD basketbolu arasındaki farkın ne kadar azaldığını gösteriyor” dedi.
Farkın giderek azalacağını kaydeden Grant, “Türkiye'nin yeteneklerini ortaya çıkarması ve ABD'de oynatacak seviyeye getirmesi bir başarıdır” diye konuştu.

'IVERSON TÜRK BASKETBOLUNU VE BEŞİKTAŞ'IN ABD'DE DUYULMASINA NEDEN OLDU

NBA'in en skorer oyuncularından biri olarak Beşiktaş Cola Turka'ya gelen Allen Iverson ile ilgili soruları yanıtlayan Grant, “Iverson basketbolu seviyor. Gelişi benim için sürpriz olmadı. Emekli olduğumda fırsat çıksaydı ben de bu şansı tepmezdim” ifadesini kullandı.

Iverson tarzında skorer bir oyuncunun en büyük özelliğinin çabukluğu olduğunu ifade eden NBA'in eski oyuncusu, “Bir insan yaşlandıkça yetenekleri ve hızı düşmeye başlar. Iverson gibi pozisyonlarda oynayan oyuncularda bu daha etkili oluyor. Sahada yapabileceklerinizi limitliyor. Basketbolu seviyorsanız her yerde oynarsınız” diye konuştu.

Grant, “Beşiktaş açısından doğru bir transfer miydi?” sorusunu ise “Maalesef sakatlığı yüzünden devam ettiremedi. Ama sadece Beşiktaş'a gelmiş olması bile hem Türk basketbolunun, hem de Beşiktaş Kulübü'nün isminin ABD'de ciddi şekilde duyulmasına neden oldu” diye yanıtladı.

MICHAEL JORDAN ADINDA BİR ADAM...

NBA'de Chicago Bulls ile 3 şampiyonluk yaşayan Horace Grant, bu başarıda en büyük faktörün Michael Jordan olduğunu söyledi.

“Şampiyonluğu getiren faktörler neydi?” sorusu üstüne konuşmasına “İlk olarak Michael Jordan adında bir adam vardı” diye başlayan Grant, şunları söyledi:

“Elbette basketbol her zaman için bir takım oyunudur. Tek başına şampiyonluk gelmez. NBA'de rekabetçi oyuncular vardır. Bir de Michael Jordan var. O derecede yüksek motivasyonu ve mücadele arzusu olan biriyle daha önce oynamamıştım. Michael Jordan'ı yıldız yapan bir diğer faktör takım arkadaşlarındaki her damla yeteneği ortaya çıkarmak için verdiği mücadeledir. Yola çıktığımızda bu gücün bizde olduğunu dahi bilmiyorduk. O bize bunu gösterdi. NBA'de şu an aynı seviyede oyuncu olduğunu söylemem. Ama ona yakın noktada Kobe Bryant duruyor.”

İSTANBUL'DA BULUNMA NEDENİ

NBA All-Star 2011 organizasyonu kutlamaları kapsamında İstanbul'a gelen Grant, gerçekleştirilen organizasyonla Türk basketbolseverlerle bir araya geldi.

NBA'in elçisi olarak İstanbul'da bulunmaktan şeref duyduğunu ifade eden NBA'in eski yıldızı, “NBA'in küresel temsilcisi olmak benim için büyük keyif. İstanbul'u sıkışık bir şehir olarak zannediyordum. Oldukça yeşil ve ferah görünümü var. İnsanları çok sıcak, yemekleri harika” diye konuştu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz