ANKARA HABERLERİ

Gramajda serbestlik tartışması

Hürriyet Haber
16.07.2007 - 00:00Son Güncelleme : 15.07.2007 - 20:53

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Halk Ekmek Genel Müdürü Ali İlkbahar ve Tüketici Hakları Derneği Turhan Çakar’ın ekmek gramajına ilişkin düzenlemeyle ilgili açıklamalarını "Kamuoyunu yanlış bilgilendirici talihsiz birer açıklama" olarak değerlendirdi.

Hürriyet Haber

Balcı, şunları söyledi:

"İki açıklamada da kamuoyu yanlış bilgilendirilmiştir. Söz konusu açıklamalara da yeni düzenlemeyle ekmekte gramajın serbest kalacağı belirtilmekte. Oysaki yeni düzenleme gramajda serbestliği getirmemekte, daha da zorunlu kılmaktadır. Mevcut gıda kodeksine göre , "Ekmek 50 gram ve katları olarak üretilip , piyasaya sunulur" denmektedir. Mevcut yönetmelik böyleyken, gerek 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları kanunu, gerekse 5174 sayılı TOBB kanunu ekmekte gram ve fiyat belirleme yetkisini bu iki kuruluşa vermiştir.

SERBESTLİK SÖZ KONUSU DEĞİL :

Kanun 2004 ve 2005 yıllarında çıktığı için, 15 Ekim 2003 te yayınlanan söz konusu yönetmelik, bu iki kanuna aykırılık teşkil etmektedir. Bu yönetmelik yürürlükte olduğu için özellikle büyük şehirlerde bazı fırıncı esnafları ekmek tarifesinde belirlenen ekmek gramının dışında, yönetmeliğin ön gördüğü şekilde ekmek üretip piyasa sürmekte. Bu da tüketicinin mağduriyetine sebep vermektedir . Bu olumsuzlukların ortadan kalkması için, kanuna aykırılık teşkil eden yönetmeliğin tamamen kalkması ile, ekmekte gram ve fiyatı kanunun ön gördüğü gibi illerde, Esnaf ve Sanatkarlar Birliği ile Ticaret ve Sanayi Odaları belirleyecek. Dolayısıyla gramda bir serbestlik söz konusu olmayacaktır. Fırıncı esnafının ilgili kuruluşlarının belirlemiş olduğu gramda, ekmek yapma mecburiyetleri vardır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gramajda serbestlik tartışması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı