ANKARA HABERLERİ

Grafiti sanatçıları gerçek isimlerini kullanamıyor

Gamze KOLCU
21 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ocak 2012 - 19:52

Grafiti sanatçılarının gerçek isimlerini kullanamadığını söyleyen fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel, grafiticilerin sokağın gizemli ressamları olduğunu belirtti.

Gamze KOLCU

GRAFİTİNİN suç değil, sanat olduğunu ifade eden fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel, “Grafiti, duvarlara yapılan resim sanatıdır. Grafitinin derin bir mazisi var aslında. Bizde ise son 10 yılda, hip hop kültürüyle paralel olarak gelişme gösterdi. Ama kabul görmeleri kolay olmuyor. Grafiti bir sokak sanatı, grafiticiler ise sanatçıdır” dedi. Grafiti sanatının bir amacı ve felsefesi olduğunun altını çizen Demirel, “Resim sanatını ve resim sergilerini sokaklara taşımak, çevreyi güzelleştirmek, boş duvarlardaki gereksiz afişlerin ve reklamların yerine grafiti sanatını göstermek en büyük amaç” diye konuştu.
Grafiti sanatçılarının gerçek isimlerini kullanamadığını ve onlara ulaşmanın bu nedenle çok zor olduğunun altını çizen Demirel, şöyle devam etti:
“Yıllarca duvar resimlerinin olduğu mekanların fotoğrafını çektim. Bu merakım nedeniyle de dünyanın dört bir köşesini gezdim. Grafiti fotoğrafı çekmek ve o çizimleri kendi bakış açıma göre yorumlamak en büyük tutkum. Merakımı bilen yakın dostlarımdan gelen her telefon, beni farklı maceralara sürükler. Çizimin olduğu yere, ona müdahale edilmeden yetişmek işin en önemli noktası. Malumunuz bizde duvara bir şey yazılması, çizilmesi pek hoş karşılanmıyor. Saatlerce emek verilerek yapılan çizimler, birkaç dakika içinde yok ediliyor.”

Köprü altlarını gençlere verin

GRAFİTİNİN, kentleri görsellik yönünden zenginleştirdiğini ifade eden Demirel, “Çevreyi görüntü yönünden kirleten duvar çizimleri değil, yerli yersiz kentin dört bir yanına yerleştirilen reklam panoları ve tabelalardır” dedi. Başkent’in en güzel grafiti yapılacak yerinin, fayanslarla dolu köprü altlarının olduğunu belirten Demirel, “Ankara’da en iyi çizim yapılacak yeri banyo zihniyetiyle yapılan ve seramiklerle zenginleştirildiği zannedilen köprü altları. Bu alanların grafiti sanatına gönül veren gençlere verin ve o zaman görün gerçek zenginliği” diye konuştu. Demirel, yıllarca çektiği grafiti fotoğraflarını da Önder Şenyapılı ile birlikte “İbrahim Demirel’in Duvarları” isimli bir kitapta topladıklarını söyledi.

Onların sanatını yaşatacak

Bu gençlere destek vermek, onların haklı mücadelelerinde yanlarında olmak gerekiyor. Sanat aykırı bir olaydır. Zaanaat gibi sadece ihtiyaçlara yanıt vermek amacıyla var olmamıştır. Gençler de bu işi o kadar güzel yapıyorlar ki ne kadar yasaklarsan yasakla yine yapacaklar. Onlar çizimleri silindiğinde büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Grafiticilerin hepsine ulaşmak istiyorum. Çizimleri yok etmek için duvarları yıkabilir ya da yazıları silebilirler ama benim çektiğim fotoğraflar onların sanatını hep yaşatacak. Maddi olmasa da manevi yönden destek olacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Grafiti sanatçıları gerçek isimlerini kullanamıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı