İZMİR HABERLERİ

GRAFİKLİ - Havalar ısındıkça umuda yolculuk hızlanıyor

AA / Ramazan Ercan
26.02.2016 - 11:11Son Güncelleme :

- Yeni bir hayat kurmak amacıyla yasa dışı yollardan Avrupa'ya geçmeye çalışan kaçakların sayısı havaların ısınmasıyla büyük artış gösterdi - Erken bahar yaşanan bu yılın şubat ayında yakalanan göçmen sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde binlik artışla 6 bin 790 oldu - Yılın başından bu yana Ege'de Türk karasularında 153 göçmen boğularak hayatını kaybetti, sadece bu dönemde yakalanan göçmen sayısı 2014 yılının toplam rakamına yaklaştı

GRAFİKLİ - Havalar ısındıkça umuda yolculuk hızlanıyor
AA / Ramazan Ercan

İZMİR (AA) - RAMAZAN ERCAN - Ege'de yaşanan erken bahar, Suriyeli, Afgan ve Iraklılar başta olmak üzere kaçak yollardan Avrupa'ya geçmeye çalışan göçmen sayısının artmasına yol açtı.

Baharı aratmayan sıcaklığın yaşandığı şubat ayının 24 gününde yakalanan göçmen sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde binlik artışla 6 bin 790 oldu.

Yılbaşından bu yana ise Ege Denizi'nin Türk karasularında 153 göçmen boğularak hayatını kaybetti, bu sürede yakalanan göçmen sayısı hemen hemen 2014 yılının toplam rakamına ulaştı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ülkelerindeki iç savaş, ekonomik ve siyasi belirsizlikler nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve daha iyi bir gelecek ümidiyle Avrupa'ya geçmek isteyen göçmenlerin umuda yolculuğu artarak devam ediyor.

Geçen yıl 1 milyonu aşkın göçmenin Akdeniz ve Ege Denizi üzerinden ulaştığı Avrupa'da mülteci olabilmek hayaliyle ölümü göze alan göçmenlerin çıktıkları umuda yolculukta rakamlar her ay artış gösteriyor.

- 55 günde yakalananların sayısı 2014'e yaklaştı

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin yaptığı operasyonlarda, ocak ayında 5 bin 535, şubat ayının 24 gününde ise 6 bin 790 olmak üzere 55 günde yakalanan göçmen sayısı 12 bin 325 oldu. Bu rakamın, geçen yılın iki ayında bin 297 olduğu dikkate alındığında sayının 10 kat arttığı görüldü.

Yılın başından bu yana Ege Denizi'nde yakalananların sayısı, 2014 yılındaki 14 bin 961 rakamına yaklaştı.

Şubat 2015'de 609 göçmenin yakalandığı Ege Denizi'nde bu yıl şubat ayının 24 günündeki sayı yüzde bin artış göstererek 6 bin 790 oldu.

- Şubatta 37 göçmen boğuldu

2016 ocağı ayrıca, bugüne kadar Ege Denizi'nde en fazla ölümün yaşandığı ay oldu. Söz konusu dönemde umuda yolculuğa çıkanlardan, 116'sı Türk karasularında olmak üzere toplam 158 sığınmacı yaşamını yitirdi.

Ege kıyılarından Yunan adalarına bindikleri lastik şişme bot ya da teknelerle geçmek isteyen göçmenlerden 37'si şubat ayında boğularak hayatını kaybetti.

Ege Denizi'nin Türk karasularında yılbaşından bu yana boğularak hayatını kaybedenlerin sayısı ise 153'e ulaştı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, yasa dışı göç olaylarını organize ettikleri iddiasıyla 16'sı şubat ayında olmak üzere yılbaşından bu yana 32 şüpheliyi gözaltına aldı.

"Ege'de Umut Harekatı" kapsamında 2015 yılında 91 bin 611 göçmen yakalanmış, 190 organizatör gözaltına alınmıştı.

Geçen yıl, Ege Denizi'nde 279 göçmen de boğularak ya da hipotermi nedeniyle yaşamını yitirmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden GRAFİKLİ - Havalar ısındıkça umuda yolculuk hızlanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 11 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça GRAFİKLİ - Havalar ısındıkça umuda yolculuk hızlanıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı