Gündem Haberleri

GÜNDEM

  GPRS’i tanıyan kombi Türkiye’de

  Edip Emil Öymen eeoymen@hurriyet.com.tr
  14.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.10.2005 - 21:31

  Almanya ve Avrupa’nın ısı mühendisliği devi Vaillant, ev veya apartman farketmez, neresi ısıtılacaksa oranın kombi sistemine yerleştirdiği yakıt hücresi cihazlarını GPRS ile uzaktan denetliyor. Cihazda bir sorun baş göstermek üzereyken farkedip, önlem alıyor. Hem de cihaz sahibinin haberi olmadan!

  İşte böylece, yabancı bilişim fuarlarında yabancı bilişim şirketlerinin iftiharla sundukları "akıllı ev" projeleri Türkiye’de bile gerçekten gerçek olmaya adım attı. Çünkü Vaillant’ın AB’de öncülük ettiği bu sistemle, evdeki kombiye İnternet/GPRS üzerinden kumanda etmek, fütüristik bir fuar promosyonu olmaktan çıkacak.

  Almanya’da 1900’lerden beri hala "Geyser" markasıyla tanınan ünlü şofbenin mucidi Vaillant, "yakıt hücresi" kullanarak doğalgazdan ısı ve elektrik üretimine hazırlanıyor. Vaillant, bu projesi için, Avrupa Birliği ülkelerinde araştırma-geliştirme projelerini destekleyen ünlü Çerçeve Programı’ndan 3,1 milyon Euro fon sağladı. Vaillant’ın toplam 8,6 milyon Euro tutarındaki faturasının yüzde 36’sını Avrupa Birliği ar-ge fonu ödemiş oldu. Bu ilginç proje halen 7 ülkede (Portekiz, İspanya, Fransa, Almanya, Avusturya, Hollanda, Lüksemburg) kurulan 31 ısı merkezi arasında İnternet üzerinden sağlanan iletişimle "sanal ortam"da, ama gerçek ısı ve gerçek elektrik üreterek yürütülüyor.

  Türkiye gündemine bio-benzin, bio-dizel, hidrojen pili, yakıt hücresi gibi birbirine hısım-akraba konularda düşüveren kavramlar, sonu görünen fosil yakıtlar yerine alternatif enerjilerin günlük kullanıma geçmesine yönelik çalışmaların ürünü.

  Türkiye gibi enerjisinin büyük kısmı dışa bağımlı bir ülkede, enerjiyi har vurup harman savurmak, enerjinin yollarda heba olması (kaçak elektrik kullanımı örneğin) gibi dipsiz sorunlar var. Durmadan artan petrol fiyatları, yakıt hücresi türü yenilikçi-buluşçu seçenekleri gündeme taşıdı. Vaillant da kamuoyunun dikkati tam bu alternatif enerji kaynaklarına bilinçlenmeye doğru giderken İstanbul’da bir ileri teknoloji merkezini faaliyete geçirdi.

  Çengelköy civarındaki yeni merkezinde Vaillant, binanın güneye bakan cephesini güneş panelleriyle kaplamış. Kuzey cephesinde de var, ama az. Güneşli havaya alışkın bu aydınlık coğrafyada Vaillant, bedava ve sonsuz kaynağı ısıya ve elektriğe dönüştürecek ileri teknolojiyi sergiliyor. Hem de "Geyser" marka 1890’lardan kalma şofbeniyle birlikte. Vaillant’ın yakıt hücre teknolojisi, petrolün tam tersine, çevre dostu doğalgazın ekonomik kullanımını sağlayacağı gibi, ısıdan artan enerjiyi de elektriğe çevirecek. Almanya’da denemeleri süren bu sistemle, bir bina için üretilen elektrik fazla gelirse, kent şebekesine bile verilebilecek.

  Yakıt hücresi kullanan ve İnternet üzerinden denetlenebilen ısı sistemleri çok daha verimli ve daha tasarruflu olacak. Ve elbette yakıt hücresinin yan ürünü olarak daha az kirli bir hava, daha temiz bir çevreyi de eklemek gerek. Zaten, hem benzin hem elektrik kullanan hibrit otomobil markalarının da birer ikişer artması bu "tasarruf-fosil yakıttan uzaklaş-ma-çevre koruma" kaygılarının ürünü.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı