Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gözünüz 1.4350’de olsun

Son günlerde ABD’den gelen ekonomik verilere baktığımızda, özellikle emlak sektöründeki fiyat düşüşleri ve satışlardaki azalmalar, FED’in bu ay sonunda 50 baz puan indirim yapabileceğini ortaya koyması açısından zaten son derece Dolar olumsuz.

 Bu nedenle piyasada faiz oranları düşme eğiliminde. Bu arada Euro ve Dolar faizleri arasındaki fark son günlerde yataylaymışsa da aşağı yönlü trend Dolar aleyhine devam ediyor. Bu noktada çok önemli teknik direnç seviyesi olan 1.4350 – 1.4370 aralığına dikkat edin. Bu dar bandın geçilmesi beraberinde getireceği stoplarla birlikte pariteyi bugün olmasa da haftaya 1.45’in üzerine atabilir. Bununla birlikte aşağı yönlü sert bir hareket ancak 1.4620’ye kadar dahi uzanan bir yükseliş sonrası oluşabilir.

Ambargo Savaşı ve OPEC Petrolü Patlattı

Türkiye son iki günden beri Kuzey Irak’a yapacağı operasyona paralel olarak, ekonomik ambargolar uygulamayı düşünmesine karşın, Kuzey Irak’taki yönetimin de petrol boru hatlarını kapatma tehdidinde bulunması ve bu arada OPEC’in petrol arzında bir artışa gitmeyeceğini duyurmuş olması, petrol fiyatlarının 87 Doların üzerine oturmasına neden oldu. Bu tür hareketlerde hedef psikolojik sınır olan 100 Dolar’ı hedefliyor anlamına gelir ama petrol fiyatının 100 Dolar hedefi öncesinde kırılması gereken bir 90 Dolar seviyesi var. Bu nedenle hareketin bulunduğumuz seviyeler olan 88 seviyelerinde sınırlanacağını tahmin ediyorum. Bugün hafta sonuna girerken Kuzey Irak’la ilgili risklerin var olmaya devam etmesinden dolayı aşağı yönlü hareketlerin olma olasılığı oldukça düşük gibi gözüküyor.

 

X