« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Gözünü' rekora dikti

Antalya'da geçen ay düzenlenen Görme Engelliler Dünya Oyunları'nda yüksek atlamada gümüş madalya kazanan engelli milli atlet Emre Yaylacı, 2012 Londra Olimpiyatları'nda rekor kırmayı hedefliyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Dünya Oyunları'nda yüksek atlama B1 kategorisinde 1,28 metrelik derecesiyle gümüş madalya kazanan 19 yaşındaki milli sporcu Emre Yaylacı, oyunlarda Malatya'yı ve Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ettiğini söyledi.

Görme yetisini 5 yaşında yitirdiğini belirten Yaylacı, engelli insanların da istediği takdirde başarılı olabileceğini kaydetti.
Yaylacı, müsabakada piste çıktığı vakit, kendisini ülke sevgisinin kamçıladığını dile getirerek, şöyle konuştu:
“Atletizme başlayalı 3 yıl oldu. İlk başarımı geçen yıl Görme Engelliler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye birincisi olarak aldım. Bu yıl da, Dünya Oyunlarında ikinci oldum. Her iki müsabakaya da, beni çalıştıracak bir hocam olmadığı için antrenmansız katıldım. Memleketimin ve ülkemin sevgisiyle atladım ve başarılı oldum. Malatya'yı ve Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmenin mutluluğunu yaşıyorum.”

“HEDEFİ REKOR KIRMAK”

Başarılarına karşın, kendisine sahip çıkılmadığından yakınan Yaylacı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hedefim Malatya'yı ve Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmekti. Bunu da en iyi şekilde gerçekleştirdiğime inanıyorum. Bu işi asla para için yapmadım. Ancak, bana sahip çıkılmasını isterdim. Malatya valimiz dışında kimse beni tebrik bile etmedi. Büyüklerimin bana sahip çıkmasını çok isterdim. Kimse bana sahip çıkmasa da ben başarımı herkese hediye ediyorum.”

Kendisi gibi engelli insanların mücadeleden vazgeçmemesi gerektiğini dile getiren Yaylacı, “Benim gibi, arkadaşlarım da bir şeyler yapsın. Benim onlardan hiç bir farkım yok. İsteyince daha iyisini yapabilirler. Bundan sonra hedefim 2012 Londra Paralimpik Yaz Olimpiyatları'nda dünya rekoru kırmak. Destek olunduğu takdirde bunu da yapacağıma inanıyorum” dedi.

BABA YAYLACI: “OĞLUMLA GURUR DUYUYORUM”

Milli atletin babası Cumali Yaylacı da, Emre'nin retina damarındaki tıkanıklık nedeniyle 5 yaşında gözlerini kaybettiğini dile getirdi.

Emre'nin zeki ve hareketli bir çocuk olduğunu bu nedenle de 3 yıl önce spora başlattığını anlatan Yaylacı, “Oğlumla gurur duyuyorum. Bu kadar başarılı olacağını ailesi olarak biz bile tahmin edemezdik. Her zaman onun destekçisiyiz. Desteklendiği takdirde çok daha güzel işler yapacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Malatya Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Şerif Büyüktaş da, Emre'nin çalışamadan götürüldüğün yarışmalarda böyle büyük bir başarı elde etmesinin küçümsenmemesi gerektiğini söyledi.

Büyüktaş, Emre'nin daha iyi antrenman yapması durumunda büyük başarılar elde edeceğini belirterek, “Gençlik ve Spor İl Müdürümüz, Emre'nin bu başarısına duyarsız kalmadı ve ona yeni bir antrenör tayin etti. Artık sporcumuz yeni hocasıyla çalışacak. Emre, kurallarıyla atlamasını öğrenecek” dedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler