Dünya Haberleri

DÜNYA

  ’Gözün kör olsun Saddam’

  Hürriyet Haber
  24 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ağustos 2006 - 00:11

  Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in Enfal katliamıyla ilgili duruşmasında tanık olarak çağrılan Kürt bir anne, Saddam ve diğer altı sanığı göstererek "Allah, inşallah hepsini kör etsin" diye lanet okudu.

  Saddam aleyhine önceki gün tanıklık yapan ilk Kürt görgü tanığının eşi olan Adiba Owla Bayez, 16 Nisan 1987 yılında havadan atılan gazla geçici körlük yaşadıklarını söyledi. Bayez yaşadıklarını, "Bağırıyordum, çünkü çocuklarımı kaybetmek istemiyordum. Onları göremiyordum, onlar da kör olmuştu. Sanki kıyamet günüydü. Diğer köylülerle birlikte askeri helikopterlerin ateşinden kaçmak için tepelerdeki mağaralara sığındık. Dört gün boyunca hiç göremedim. Çocuklarım da göremiyordu. Bağırıp duruyordum. Beşinci gün gözlerim hafiften açılmaya başladı. Benim ve çocuklarımın cildi kapkara olmuştu" dedi. Saldırıda üç aylık bebeğini kaybettiğini ve sonrasında düşük de yaptığını söyleyen Bayez, birkaç gün sonra köyden 29 erkeğin götürüldüğünü ve bunların öldürüldüğünü öne sürdü.

  Saddam’ın askeri istihbarat direktörü Sabri el-Duri ise o dönemde İran ve Kürtlerin birlik olup Irak askerlerini hedef aldığını söyledi. Saddam Hüseyin ve Kimyasal Ali lakaplı kuzeni Ali Hasan el-Mecid, soykırım ve savaş suçlarıyla itham ediliyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı