"Rauf Tamer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rauf Tamer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rauf Tamer

Gözüm acıyor

Sınır ötesi’nden vazgeçtim.<br><br>Ben önce evimin önünü temizlemek istiyorum. Evimin eşiğini, içini dışını, bahçesini, çatısını, damını, duvarını, camını, perdesini...

Bu saldırılar beni mahvediyor.

Verdiğim şehitler, akıttığım kanlar bir yana, gururum kırılıyor.

Ne yapsam bilmem ki:

Öf.

Gözüm acıyor.

Emre Kongar diyor ki

Demokrasimizle Yüzleşmek adlı kitabında Kongar, öyle acı gerçekleri sıralıyor ki, artık yüzleşmeye mecali kalmıyor insanın. (Remzi Kitabevi) Ben yüzleşmeyi denedim, mahçup oldum.

Bugün size o kitaptan çok çarpıcı örnekler verecektim. Ama gündeme daha uygun düşer diye 159’uncu sayfadan bir bölüm aktarıyorum.

***

Emre Hoca’nın şu tespitine dikkat:

 

<ı style="mso-bidi-font-style: normal">“Bir terör hareketi aşağıdaki iki özellikten birine sahipse, bitirilmesi, tümüyle

<ı style="mso-bidi-font-style: normal">yok edilmesi çok zordur.

<ı style="mso-bidi-font-style: normal">Hele bir terör hareketi bu iki özelliğe aynı anda sahipse, artık onu sıfırlamak çok daha zor olur.

<ı style="mso-bidi-font-style: normal">Birinci özellik<ı style="mso-bidi-font-style: normal">, ideolojik bir bütünlüktür.

<ı style="mso-bidi-font-style: normal">Bir hareketin arkasında dinci, mezhepçi, ırkçı, milliyetçi, ya da herhangi bir siyasal ideoloji varsa, bu ideolojinin taraftarları arasından terorist devşirmek ve teroristleri böyle bir ideolojinin etrafında eyleme geçirmek her zaman olanaklıdır.

<ı style="mso-bidi-font-style: normal">Herhangi bir ideoloji, her zaman bir terorist eylemin kaynağı olarak kullanılabilir.

<ı style="mso-bidi-font-style: normal">İkinci özellik<ı style="mso-bidi-font-style: normal">, dış destektir.

<ı style="mso-bidi-font-style: normal">Hele bu dış destek bir komşu ülkeden geliyorsa, terör çok daha büyük bir destek sağlamış olacaktır.”

 

Teşekkürler Emre Kongar.

***

Kalleş terör, yüreğimizde yeni bir yara açtığı için, bugün konuyu daha fazla irdelemek istemiyorum.

Esasen soğukkanlı ve akıllı olmamız gerekiyor.

Kaldı ki, devlet büyüklerimizden “sözün bittiği yerde” olduğumuzu öğrenmiş bulunmaktayım.

Ne yazayım?

 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI