"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Gözlüğün de gurusu olur

Herkesin bir tutkusu var, Hakan San’ınki gözlük. Babası Mehmet San Türkiye’nin ilk gözlükçülerinden, annesi Sema döneminde birinci olarak diploma alan bilgili bir gözlükçü.

Biz bebeklerle ve arabalarla oynarken Hakan ve ablası Harika’nın oyuncakları gözlüklerdi. Her ikisinin de gözlükçülük diploması olmasına rağmen farklı mesleklere yöneldiler. Hakan’ın muazzam bir gözlük koleksiyonu var. Babası, mağazasını ilk açtığı 1950’lerden beri sattığı gözlüklerin bir bölümünü hatıra olsun diye saklıyor. Hakan ve ablası kullanılmamış ve bugün vintage statüsündeki modelleri babalarından alıp camlarını aslına uygun olarak yenileyerek vintage koleksiyonlarını oluşturdular ve koleksiyonu genişletmeye başladılar. Hakan eşzamanlı olarak fashionateye.blogspot.com adresinde gözlük üzerine yazmaya başladı ve çok geçmeden “gözlük koleksiyoneri ve gurusu” olarak anılmaya başlandı.
Önce bir koleksiyonunu tanıyalım, salı günü de doğru gözlük seçmenin püf noktalarını, gözlük trendlerini, gözlük seçerken en çok nerelerde hata yaptığımızı okuyacaksınız.

80’LER SONU VINTAGE DEĞİL

“Koleksiyonumuzda 300 gözlük var. Çoğu 60, 70 ve 80’lerden... Ünlü markaların nadir modellerinin yanı sıra isimsiz ama ilginç tasarımlı gözlüklerimiz de var. Bunların hiçbiri kullanılmamış, eskiciden aldığınız yıpranmış gözlüklerle eşdeğer değil. Gözlük konusunda Türkiye’de vintage oturmadı. Vintage diye, her yerde görebileceğimiz 80’ler sonu gözlüklerin de takıldığını görüyorum.
Koleksiyona katacağım gözlük az bulunan ve çok enteresan bir model olmalı. Bilinen markaların vintage modellerini buldukça almaya çalışıyorum. Ama marka takıntım da yok; bazen markasının ne olduğu belli olmayan vintage gözlüklerin de tasarımına hayran kalıyorum. Bu gözlüklerin çoğu el yapımı. Klasik modelleri çok sevmiyorum, günümüzde bile hiçbir tasarımcının cesaret edemediği çizgilerdeki gözlükler tercihim. Standardlara karşıyım.”

ESKİ TASARIMCILAR REANKARNE OLSUN

“Peşinde olup ele geçiremediğim gözlük Silhouette’in Futuro modelleri. Bu gözlüklerin tasarımcısıyla tanışmak isterdim. O zamanki tasarımcılar ‘Acaba tasarladığım gözlüğü beğenecekler mi’ kaygısı duymadan akıllarına esen modelleri üretmişler, çok başarılı olmuşlar. Gözlük modasını modaevleri yönetiyor. ışi sadece gözlük üretmek olan Silhouette, Cazal, Safilo gibi markaların yeri ayrı, hele de vintage modellerinin çünkü yerine yenisini koyamıyorsunuz. O gözlükleri tasarlayanların reankarne olmasını isterdim.”

ANNEM GÖZLÜK KAYBETMEMDEN BIKTI

“Çok gözlük kaybeden biriyim. Aile artık bana kendi mağazalarından gözlük vermiyor çünkü aldığım gözlük ikinci gün yok oluyor, babam arada veriyor ama annem bıktı. şu anda gündelik hayatımda kullandığım 20’ye yakın gözlüğüm var, ancak itiraf ediyorum koleksiyondaki gözlükleri arada takıyorum. En büyük şansım da yurtdışına her giden bana gözlük hediye getiriyor.”

BAZI MODELLERİ SATTIM, İÇİM BURKULUYOR

“Koleksiyonu hazırlayınca Nişantaşı Den’de partiler düzenleyip koleksiyonu sergiledik. Birkaç kere Feriköy’deki Bit Pazarı’nda tezgah açtım. Amacım satış değildi ancak satış da gerçekleştirdim çünkü gelenler gözlüklerden ayrılmak istemedi, duygusal bağ kurdular. Bazı modelleri asla satmadım, onlar koleksiyonun bir parçası, öyle kalacaklar. Karşımdakinin ısrarı sonucu sattığım, hatta hediye ettiğim bazı gözlükler için içim burkuluyor ama o kişileri gözlükle gördüğümde pişmanlığım geçiyor.
Aile ruhuna uygun ve babama ithaf ettiğim bir sergi açmayı planlıyorum. Babamı da sergilemeyi düşünüyorum, gözlük satmak çok zor iştir ve babamın elinden gözlük almadan kurtulan müşteri neredeyse yok. Gözlükçülüğe ilk başladığında kullandığı el makinelerini de özenle saklıyor. Canlı bir demonstrasyon ilginç olabilir.”

DİZİLERDE YANLIŞ GÖZLÜKLER KULLANILIYOR

“Blogu başta ıngilizce yazıyordum. İkinci ayında yurtdışında dönem dizilerine, filmlere gözlük danışmanlığı yapan, gözlük kiralayan yabancı gözlük editörleri ve stylist’leri bana ulaştı. Böyle bir meslek olduğunu öğrenince ülkemizde ilgili kişilerle irtibata geçtim. ıki diziden gözlük editörlüğü için teklif aldım. Türk kanallarında 80’leri işleyen dizilerde 90’ların gözlüklerini görmek mümkün, bu açıdan faydalı olacağımı düşünüyorum. Bilinmeyen markaların kendi seçeceğim en ilginç gözlükleriyle vintage koleksiyonumu birleştirip yenilikçi bir gözlük mağazası açmak da hedeflerim arasında.”

İSTEDİĞİM GÖZLÜK İÇİN KAPIDA YATARIM

“Elton John ya da Michael Jackson’ın taktığı bir gözlüğü satın almak için ne gerekiyorsa yapabilirim, banka kredisi bile çekerim. Bir Hollywood filminde Fashion@EYE koleksiyonun yer alması için gözüm kararabilir. Gerekirse yapımcının yatak odasında değil ama kapısında yatarım.”

BÜLENT ERSOY’UN GÖZLÜKLERİNİ ÖVDÜM

“Yeni bir gözlük çıkar çıkmaz Lady Gaga takıyor. Bülent Ersoy’un gözlüklerini övdüğüm, Bedük’ün gözlüklerini yakıştırmadığım zamanlarda ise insanlar çok şaşırıyor. Bazen de bazı şahsına münhasır Türk ünlülerimizin gözlüklü fotoğraflarını yorumsuz olarak blogda yayınlıyorum, yoruma açık bırakıyorum. Asla ‘Bunu yazan Tosun okuyana ne olsun’ durumum yok, kimseyi rencide etmeye çalışmıyorum.”
X