"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Gözlerinizi kış mevsiminin etkilerinden koruyun

Cildi soğuktan korumak, kurumasını önlemek için birçok kozmetik ürün var. Saçlar için de öyle.

Güzellik salonları ve kuaförlere giderek saçlarımız ve cildimiz için elimizden geleni yapıyoruz. Peki gözlerimiz için ne yapıyoruz? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gülbin Saltık, kış aylarında konjonktivit, kuru göz gibi rahatsızlıklardan kar körlüğüne kadar birçok tehlikenin bizi beklediğine dikkat çekiyor. Soğuk, rüzgar ve kar gözleri yıpratıyor, hatta hasta ediyor. Bu hafta, bazı özel önlemlerle gözlerinizi kış mevsiminin etkilerinden koruyabileceğinizi hatırlatıyoruz...

Kış aylarında virüslere bağlı hastalıklar artıyor. Virüslerden etkilenen organlardan biri de göz. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğaldığı dönemlerde, viral konjonktivitin görülme sıklığı artıyor. Konjonktivit, genel anlamıyla göz iltihabı demek. Etkenlerine göre bakteriyel, virütik, alerjik gibi değişik tipleri var. Adenovirüse bağlı konjonktivit, çok kolay bulaşabilen bir hastalık olduğu için birdenbire ve salgın halinde ortaya çıkabilir.

Hastalıktan korunmak için gözlerimizle sürekli oynayıp kaşımamak, havlu, yastık kılıfı, mendil gibi kişisel eşyalarımızı ayırmak ve başkalarının eşyalarını kullanmamak, özellikle çocuklarımızı bu konuda eğitmek gerekiyor. Belirtileri tanıyarak, geç kalmadan hekime başvurmak önemli. Gözlerde sulanma, kızarıklık, çapaklanma, sulu ve beyaz bir akıntı, ışıktan rahatsız olma başlıca belirtiler. Bu belirtiler, alerjik konjonktivitle karıştırılabiliyor. Bu karışıklık nedeniyle yanlış ilaç kullanmak yerine uzmana görünmek tabii ki doğru adım.

Kışın en çok tercih edilen spor dalı kayak. Keyifli bir spor dalı olmasına rağmen özellikle göz açısından bazı tehlikeler içeriyor. Kışın karlı havalarda kayak sporu yapanları, saydam tabakanın kuruması ya da enfeksiyonu gibi etkiler bekliyor. Kuru hava, şiddetli yağış ve rüzgar kuru göz rahatsızlığını tetikliyor. Kornea sağlığını olumsuz etkiliyor.

Uzun süre güneş gözlüğü kullanmadan kayak yapanlar ve dağcıları bekleyen bir başka tehlike ise güneşe bağlı sarı nokta hastalığı. Sürekli çıplak gözle kara bakmak, kardan yansıyan UV ışınları nedeniyle, gözün makula (sarı nokta) bölgesini bozuyor. Görme kayıplarına dek varan hasarlara yol açıyor. Bunun için de tek önlem koruyucu bir gözlük kullanarak kayak sporu yapmak. Yazın güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş gözlüğü kullanımı yaygın. Halbuki yaz kış demeden güneş gözlüğü kullanılmalı. Göz kapağı ve göz çevresindeki cilt ince ve kırışmaya en yatkın bölge. Rüzgar, güneş ve karlı soğuk havalarda koruyucu, UV filtreli uygun bir gözlükle hem göz sağlığımızı, hem de göz çevremizi yaşlanmaktan korumamız gerekiyor.

GÖZLERİNİZ KURURSA...

Kış mevsimi boyunca yeterli havalandırılmayan ofisler, sürekli yanan kaloriferler, çalışan klimalar, bilgisayarlar gözün en büyük düşmanı. Özellikle bilgisayarları yoğun olarak kullanan bankacılar, gazeteciler, grafikerler, borsacılar, öğretmenler, öğrenciler göz kuruluğu riskiyle karşı karşıya. Kuru göz rahatsızlığı, teknolojinin gelişmesiyle paralel artış gösteren, gelişmiş toplumlarda sık görülen yaygın bir rahatsızlık.

Kapalı ortam ve kaloriferler havayı bozan etkenler. Konsantrasyon gerektiren işlerde çalışanlar ise bilgisayar başında yeterli sayıda göz kırpma işlemini gerçekleştiremezler. Bu iki etmen gözlerde göz kuruluğu yapar. Gözlerde batma ve kızarıklıkla kendini gösteren göz kuruluğuna karşı alınabilecek basit önlemler var: Ofisin havalandırılması, havanın nemlendirilmesi ve eczanelerden rahatlıkla temin edilebilen suni gözyaşını gözün ihtiyacına ve doktorunuzun önerisine göre kullanmak...
X