ANKARA HABERLERİ

Gözlerimin yaşına bak

Hürriyet Haber
20.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye’yi yasa boğan hain saldırının ardından tüm yurtta olduğu gibi Ankara’da da terör örgütü lanetlendi. Halk sokağa dökülürken, kent yöneticileri ve sivil toplum örgütleri saldırıya sert tepki gösterdi.

Hürriyet Haber

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: “Barış istiyoruz diyerek sürekli kan dökmeyi, kendine meslek haline getiren PKK bir sefer daha yüreklerimizi dağlayan son olaya neden oldu, saldırıyı nefretle kınıyoruz. Ancak şunu bilmelidirler ki Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Eninde sonunda bu terör belasından galibiyetle çıkacaktır. Bu terörden medet umanların sonu kesinlikle hüsran olacaktır. Nefretle kınıyoruz. Şehitlerimiz Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyoruz. Şehitlerimizin kanlarının yerde kalmayacağına da yürekte inanıyoruz.”

Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği Şahin Altuntaş: Gün birlik olma günüdür. Hainlere karşı verilecek en güzel cevap bu olacak. Şehitlerimiz en güzel mertebeye ulaştı. Allah geride kalanlara sabır versin. Acımız büyük. İnsanlık düşmanlarına öfkeler artıyor. Ülkemizin yaşadığı acılar birilerinin yanına kâr kalmayacak ve bu milletin canını yakanlar, hain emellerine ulaşamayacak.”

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar: “18 Ekim tarihinde Bitlis’in Güroymak İlçesi yakınlarında PKK’lı teröristlerin karayolundan geçen polis aracına düzenlediği bombalı saldırıda 5 polis ve 3 vatandaşımızın şehit olmasının acısını yüreğimizde yaşarken, bugün bir kez daha yüreğimizin yaralandığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.Acımız katlandı. Gencecik vatan evlatlarımızı hain bir saldırı sonucu kaybetmek millet olarak hepimizi yasa boğdu. Millet olarak birlik ve bütünlüğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde soğukkanlılığımızı ve sağduyumuzla hareket ederek bu acıların üstesinden geleceğimize olan inancımızı kaybetmemeliyiz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum.”

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna: Böyle bir durumda acımızı anlatmak için kelimeler kafi gelmiyor. İnşallah kısa sürede devletimiz bu meselenin üzerinden gelecek. Son çırpınışlarını yapıyorlar. Bu millet neler gördü, neler geçirdi. Neredeyse hepimizin ailesinde bir şehit var. Bu millet şehit çocuğu. Çok üzücü bir durum, Allah şehitlerimize rahmet, ailelerine milletimize sabır versin. Hissi davranmamalıyız, dikkatli olmalıyız. Bunların amaçları milletimizi birbirine düşürmek. Sağduyulu davranmalıyız.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel: “İçimiz acıyor, yüreğimiz yanıyor, üzüntümüz çok büyük. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Milletimize, şehitlerimizin ailelerine başsağlığı ı ve sabır diliyorum. Her zamankinden daha fazla birliğe beraberliğe ihtiyacımız var. Bu günlerde birbirimizi daha çok sevmeli, birbirimize daha sıkı sarılmalıyız. Bu millet içeriden ve dışarıdan her türlü tahriklere karşı durmasını bilmiştir. Bugüne kadar dimdik ayakta kalan ülkemiz sonsuza kadar da var olacaktır.

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş: Kimse bizi terörle ikna odasına çekemez” dedi. Karakuş, terörün geldiği noktanın dikkate alındığında ulusça, TBMM etrafında bir araya gelerek milli birlik ve bütünlük içerisinde mücadele edilmesi şarttır. Yeni bir anayasa yapma girişimlerinin başladığı bir dönemde terör örgütünün yaptığı kalleş saldırılar son derece anlamlıdır. Siyasetin kısır tartışmaları bir yana bırakarak bir yandan demokratikleşme diğer yandan ise terörle mücadele yolunda güç birliği yapması gerekiyor. Tüm kesimleri kapsayan demokratik bir anayasa yapma direncinin kırılması için terör örgütünün tüm gücüyle saldırmaktadır ancak Türk halkı terörle ikna odasına çekilemez. Güneydoğu’da yaşayan vatandaşlarımız artık gerçeği görmeliler. Teröristler Kürt, Türk ayrımı gözetmeksizin sivil halkı katlediyor. Onlar için asker, polis, çocuk, kadın fark etmiyor. Kanla besleniyorlar.

Yaktıkları ateşte boğulacaklar

MAMAK’TA faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ortak bir açıklama yaparak PKK’nın Hakkari’deki son hain saldırıyı kınayarak, terör ateşini yakanların, yaktıkları ateşin içerisinde boğulacaklarını ifade ettiler.
Sivil Toplum örgütleri adına Mamak Platformu Başkanı Recep Kütük ve Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Hamza Can yaptıkları ortak açıklamada terörün gizli eller tarafından desteklendiğini, fakat artık sona yaklaşıldığını belirterek, “Bu alçak saldırı karşılığını bulmalı ve bu alçak saldırıyı gerçekleştiren caniler hak ettikleri cezayı bir an önce almalıdırlar. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin terör sorununu çözecek gücü vardır” dedi.

ATO Başkanı Salih Bezci:

“Acı içerisindeyiz. Ancak bu devlet acz içinde kalmaz. Terörle kararlı mücadele ile birlikte, birlik ve beraberlik içerisinde var olma hedefimiz zarar görmemelidir. Hakkari’den gelen acı haberle derinden yaralandık. Ancak devletimiz bunun da üstesinden gelecektir. Türkiye, Türk’üyle, Kürt’üyle büyük bir devlettir. Türk Silahlı Kuvvetleri de dünyanın en güçlü ordusudur. Devletimiz, ordumuz ve milletimiz teröre teslim olmaz. Bütün gücümüzle güvenlik güçlerimizin, ordumuzun, devletimizin arkasındayız. Yaşanan terör olayları Kürt vatandaşlarımızla birlik ve bütünlüğümüze zarar vermemeli. Şehitlerimize rahmet, ailelerine ve tüm milletimize başsağlığı, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum.”

ASO Başkanı Nurettin Özdebir:

“Milli birlik ve kardeşlik projesini yürütmeye çalışırken, yeni bir anayasa hazırlığı için milletvekillerimize tam yetki vermiş ve TBMM bu dönem en yüksek temsil oranıyla da bunu yapabilme yetkisine sahip olmuşken, bu süreçleri baltalamaya çalışan terörü lanetliyorum. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz, kültürleri kavimlerin göç yolu üzerine kurulu bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu coğrafyada yaşamak çok kolay değil. Bu coğrafyada yaşabilmek için güçlü olmak lazım, teknolojiyi iyi kullanmak lazım, fert fert hepimizin uyanık olması lazım, duyduğumuz her şeyi iyi yorumlayıp ondan sonra konuşmamız lazım, ancak bu şekilde fark yaratabiliriz. Bugun bana bazı arkadaşlarım bu haberlerden sonra toplantının iptal edilmesinin iyi olacağını söylediler. Bende kendilerine dedim ki bu toplantının tam zamanı. Çünkü özel sektör olarak da bizim silahlı kuvvetlerimizin teknolojik kabiliyetlerini ve imkanlarını arttırabilmek için daha çok sorumluluk alıp çalışmamız lazım. Bireyler olarak da daha dikkatli olmamız lazım tüm milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum.”

Sessiz protesto

Çankaya Belediye Başkanı ve belediye meclis üyeleri Hakkari’deki saldırıyı “sessiz protesto” düzenleyerek kınadı.
Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, bütçe görüşmelerinin yapıldığı Belediye Meclisi’nde Çukurca ve Yüksekova’da yaşanan saldırılardan dolayı üzüntülerini belirterek park ve benzeri açılışların ileri bir tarihe ertelendiğini bildirdi.
Bütçe oylamasının ardından Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı’na gelen Başkan Tanık, çevrede toplanan kalabalığı saldırıda şehit düşenlerin anısına sessiz bir protesto gerçekleştirdi. Belediye meclis üyeleri ve belediye çalışanlarının da katıldığı etkinlikte “Toplumsal barış umudunun ağır yaralar almasından dolayı üzüntümüz büyük, saldırıları sessizlik içinde protesto edeceğiz” şeklinde konuşan Tanık, kitleyi saygı duruşuna davet etti.

Kadınlardan duyarlı davranış

AYDINLIKEVLER Kadınlar Eğitim ve Kültür Merkezi’nde, merkezin açılışının 3’üncü yıldönümü nedeniyle bir araya gelen kadınlar, şehitlerimizin haberinin alınmasının ardından kutlama programını iptal etti.
Kısa bir konuşma yapan Altındağ Belediyesi Başkan Yardımcısı Yunus Keleş, Hakkari’den gelen acı haberin yürekleri yaktığını belirterek, bu acıların bir an önce son bulmasını diledi. “Altındağ Belediyesi olarak 5 yıldır gerçekleştirdiğimiz Çanakkale gezileri kapsamında, ilçemizde yaşayan binlerce kadını ve çocuğumuzu Çanakkale’ye götürerek onlara tarih ve kültür bilinci aşılamaya çalışıyoruz. Bu gezilerde herkes bu vatanın ne büyük acılarla kurtarıldığını, ne zorluklarla kazanıldığını yerinde görüyor” diyen Keleş, başta şehitlerimizin aileleri olmak üzere tüm milletimize başsağlığı diledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gözlerimin yaşına bak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı