Ege Haberleri

  Gözler Erbil'de

  Yavuz KUŞDEMİR, (DHA)
  13.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuzey Irak’ın ticaret hacmi yüksek Erbil kenti, Uşaklı sanayicinin yeni pazarı oldu. USİAD Başkanı Bilgin, yeni müşteri bulmak için gezi düzenleyeceklerini söyledi.

  UŞAK Sanayici ve İşadamları Derneği (USİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilgin, Kuzey Irak’ın Erbil kentiyle ticari diyaloğun geliştirilmesi için harekete geçtiklerini açıkladı. Erbil’in dünyanın yeni cazibe merkezi olduğuna dikkat çeken Bilgin, “Bu bölgeye daha çok yoğunlaşarak iş hacmimizi artırmalıyız. Kentimizde üretim yapan sanayici Türkiye’nin konumundan faydalanmalı. Komşu ülkelerle daha sıkı diyaloglar kurularak ekonomide iyimser bir tablo oluşturulabilir” dedi.
  İyi değerlendirmeli
  İşadamlarının, Erbil’de iş dünyasının ilgisini çektiğini ifade eden Bilgin, “İşadamlarımızın bazıları Kuzey Irak’a tavuk ve peynir ihraç ediyor. İngiltere, ABD, Fransa, Almanya ve Japonya gibi ülkelerin sanayicileri buraya akın ediyor. Biz de bu pazarı iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

  UFKUMUZ AÇILACAK

  Türkiye’nin çevresindeki ülkelerin giderek geliştiğini dile getiren Bilgin, “Rusya, Irak ve Türk Cumhuriyetleri sürekli gelişiyor. Bizlerin de bu pazarlara yakın bir yerde olmamız önemli bir avantaj” diyerek, ihracatı belirli ülkelerle sınırlı tutan sanayicinin ufkunu açacaklarını anlattı. Bilgin, “Komşulara açılan sanayici deri, battaniye, gıda ve mobilya gibi alanlarda önemli satışlar yapacak. Ayrıca Güney Afrika da gelişen bir pazar. Ticari bağlar sıkı tutularak pazar ağı geliştirilecek” dedi.

  MORAL ŞART

  Küresel krizin etkilerinin her geçen gün azaldığına değinen Bilgin, “Moral, bir işadamı için olamazsa olmazdır. Sürekli ‘Öldük, bittik’ şeklindeki söylemlerle kendi kendimizi sıkıntıya sokarsak hiçbir iş yapamayız. Sürekli pozitif düşünerek geleceği daha iyi dizayn etmeliyiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı