Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Gözcü kör çıktı

  28 Eylül 2007 - 00:00Son Güncelleme : 28 Eylül 2007 - 11:27

  Uluslararası Savunma Fuarı İDEF 2007’te sergilenen ve 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında protokolün önünden geçirilerek basının ilgi odağı haline gelen havadan gözlem uçağı Gözcü, bekleneni veremedi.

  TAİ tarafından geliştirilen İnsansız Hava Aracı (İHA) olan Gözcü, üzerinde uçtuğu alandaki her türlü faaliyetleri merkeze bildirmesi için üretildi. Alınan bilgilere göre, prototip üretimi tamamlanan Gözcü'nün gözetleme kapasitesi Güneydoğu'da denendi. Araziye yerleştirilen araçların üzerinden uçurulan Gözcü gereğinden fazla süratli ilerlediği için arazideki araçları görüntüleyemedi.

  İHA'dan elde edilen genel görüntü kalitesinin istihbarat çalışmasında kullanılamayacak kadar düşük olduğunu kabul eden TAİ yetkilileri, geliştirme çalışmalarının devam ettiğini bildirdiler. Yetkililer, konuyla ilgili olarak Hürriyet'e şunları söylediler:

  "Gözcü, TAİ tarafından geliştirilen ilk İHA değil. Bu İHA hedef eğitimi için kullanılan İHA'lardan yola çıkılarak tasarlandı. Gözlem uçaklarının yavaş uçması gerekiyor. Hedef eğitim İHA'ları ise hızlı uçuyor. Gözcü de diğer İHA'lar gibi şimdilik hızlı uçuyor. O nedenle gözetlemede istenilen başarıya ulaşılamadı. Unutulmamalı ki Savunma Sanayii Müsteşarlığı TAİ'ye bu konuda bir ihale vermedi. Bu ürün çalışmaları bitmiş ve TSK tarafından kullanıma geçmiş bir İHA değil" dedi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 17 Yorum }
  • RECEP BULUT 28.9.2007 12:04:00
   Canım ilk üretilen her şey cuk diye olacak değilya.sabır.Hemen olmadı diye neredeyse adamları iş bilmezlikle suçladık.olmadı bir daha.hadi kolay gelsin.ben olacağına inanıyorum.
  • Bulut KIRIM 28.9.2007 11:21:20
   Bu tip projelerde aksamalar olabilir. 1960 larda DEVRİM adlı araba içinde bu tip yorumlar yapıldığından şu anda montaj üssüyüz. Çalışanların şevkini kırmayalım.<br><br>Hiç değilse adamlar ÇALIŞIP bişeyler üretmek için uğraşıyorlar.
  • k kemal soycan 28.9.2007 10:52:09
   İHA lar güneydoğuda daha önceden de denendi ama başarılı olunamadı. arazi yapısı kullanımına müsaade etmiyor. Tabiki TAİ deki mühendislerimize güvenim sonsuz. Geliştirerek yararlı hale getireceklerdir.
  • mehmet akpinar 28.9.2007 10:47:47
   Gösteriye çıktığına göre okeylenmiş demektir.Sonuç olumsuzsa,çalışanlarda yetersizlik vardır.İşin başına daha yetenekli birileri getirilmeli.Birileri bilmem kaç milyon km.denbir şeyler getiriyorsa,bizim bu kadar bir işi yapamamamız sadece beceriksizliktir.
  • ozgur ekşi 28.9.2007 10:44:03
   Hayır doğar doğmaz yurumeye baslamadim ama yapamadigim seyi yapiyormus gibi de gosterilmedim. Gözcü göremiyor ama görüyormus gibi sergileniyor. Ayni yorumu sizden verelim.. eminim bebeklik gunlerinizde aileniz "ne guzel konusuyor" derken gerçekten konusuyordunuz. Yanılıyor muyum?
  • emek türk 28.9.2007 10:40:43
   GÖZCÜ KÖR!..GÖZ'LÜ KÖR!..BAKAR KÖR!..
  Sayfa Başı
  Haberlergalatasarayorhan atikriekerinkfenerbahçebeşiktaşuefa avrupa ligifikret bila