Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gözaltındaki HADEP'liler yabancı basında

  Hürriyet Haber
  23 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 23 Şubat 2000 - 00:01

  İhsan DÖRTKARDEŞ (DHA)

  Diyarbakır Büyükşehir, Bingöl ve Siirt belediye başkanlarının gözaltına alınmasına Avrupa basını geniş yer ayırdı.

  The Independent, Türkiye'nin bu olayla Avrupa Birliği umutlarının sönebileceğini öne sürerken, Güneydoğu'da kısa süren barış ve umut havasının bittiğini yazdı. The Independent dünkü sayısında Diyarbakır'da HADEP'li üç belediye başkanının serbest bırakılması için gösteri yapan bir göstericiyi yaka-paça götürürken gösteren fotoğrafı dış haberler sayfasında yayınladı. Gazete, seçimle işbaşına gelen üç Kürt belediye başkanının gözaltına alınmasını protesto eden göstericilere polisin müdahale ettiğini vurgularken, şunları yazdı:
  "Belediye başkanlarının tutuklanması, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olma umutlarını söndürebilir. Kürtler'in çoğunlukta olduğu Türkiye'nin güneydoğusundaki en büyük kent Diyarbakır'da göstericiler, 'Belediye Başkanlarına Özgürlük' sloganları attı. Göstericiler son 3 gündür barışçıl protesto gösterisi yapıyordu. Türk polisi geleneksel tutumu ile göstericileri dağıttı. Göstericilere copla dayak atıldı ve bunları gözaltına aldı. Diyarbakır'ın arka sokaklarında ise öfkeli kalabalıkların yürüdüğü bildiriliyor. Güneydoğu'da kısa süren barış ve umut havasına aniden gelen bir son bu."

  Alman gazetelerinden Süddeutsche Zeitung, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in HADEP'li başkanların gözaltına alınmasına geniş yer ayırdı. Gazete, demokratik yollardan seçilmiş üç belediye başkanının gözaltına alınmasıyla ilgili Demirel'in açıklamalarını eleştirdi. Süddeutsche Zeitung, Türkiye'nin öz bilinci olan çağdaş bir devlet olarak uluslar ailesindeki yerini almasını istemeyen ve zamanı geri çevirmeye çalışan ülkedeki karanlık güçlerin tarafına geçtiğini öne sürdü.

  Frankfurter Randschau Gazetesi ise Türk hükümetinin insan hakları yönünde adım atmadığını savunurken, ilk bakışta gözaltıların alışılageldik haber gibi görüldüğünü ancak, zamanlaması ve gerekçesine bakıldığında irdelenmesi gerektiğini öne sürdü. Gazete, "Türkiye'de demokrasiyi teşvik etmek, aynı zamanda Almanya'nın kendisine saygısı adına Dışişleri Bakanı Fischer devreye girmeli''

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı