DİYARBAKIR HABERLERİ

Gözaltına alınan HDP'li Uca, ifadesinin ardından serbest kaldı

DHA
25.04.2017 - 15:51Son Güncelleme :
Gözaltına alınan HDPli Uca, ifadesinin ardından serbest kaldı
DHA

Felat BOZARSLAN/DİYARBAKIR, (DHA) - HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın duruşmalarına katılmadığı gerekçesiyle hakkında çıkarılan 'zorla getirilme' kararı gereğince gözaltına alındı. Davanın bugünkü celsesine polis eşliğinde getirilen Uca, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca hakkında çeşitli tarihlerde katıldığı 6 ayrı basın açıklaması, yürüyüş ve yaptığı konuşma nedeniyle 'Terör örgütü üyeliği' suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşmasına devam edildi. Bir önceki celse hakkında zorla getirilme kararı çıkarılan HDP Milletvekili Feleknas Uca, bugün öğlen saatlerinde evinin önünde gözaltına alınarak, Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasına getirildi. Duruşmada Kürtçe savunma yapan Uca, halkın iradesi il 7 Hazıran ve 1 Kasım seçimlerinde milletvekili seçildiğini belirterek, "Hayatım boyunca yıllarca bu halkın özgürlüğü, barış, kardeşlik ve demokrasi için mücadele ettim. Yargılanmam hukuksuzdur ve kabul etmiyorum. Yaptığım konuşmalar nedeniyle yargılanıyorum. Avrupa Parlamentosu'nda 10 yıl parlamenterlik yaptım. Her zaman demokrasi ve barış için mücadele ettim. Bugün Türkiye'de örgüt üyeliği suçundan yargılanıyorum. Hayatımda hiç elime silah almadım. Silah ruhsatı bile almadım. Benim mücadelem demokrasi ve barış içindir. Her zaman Kürt sorununun barış içinde çözülmesini istedim. Türk ve Kürtlerin kardeşliği için demokrasi mücadelesi verdim. Dokunlmazlığım hukuksuz şekilde kaldırıldı. Eş Başkanlarımız, milletvekillerimiz ve binlerce parti üyemiz tutuklanmasına rağmen, barış, demokrasi ve kardeşlik için mücadele ediyoruz. Tüm iddiaları reddediyorum. Bir suç işlemedim. Sadece fikirlerimi söyledim. Bu yargılamanın durdurulmasını istiyorum" dedi.
Avukat savunmalarının ardından ara kararlarını açıklayan mahkeme, eksiklerin giderilmesi için duruşmanın ileri bir tarihe ertelenmesine hükmetti. HDP'li Feleknas Uca ise ifadesinin ardından serbest kaldı. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Gözaltına alınan HDP'li Uca, ifadesinin ardından serbest kaldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2017 tarihinde saat 15 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gözaltına alınan HDP'li Uca, ifadesinin ardından serbest kaldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı