Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gözaltına alınan DTP İl Başkanı Çiftçi tutuklandı

  A.A
  21 Şubat 2006 - 10:29Son Güncelleme : 21 Şubat 2006 - 10:29

  Van'da çıkan olaylarda gözaltına alınan Demokratik Toplum Partisi (DTP) İl Başkanı Hasan Çiftçi ile Malik Ejder Arsak, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

  Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasını gerekçe göstererek 18 Şubat'ta izinsiz gösteri yapan gruba polisin müdahalesi üzerine gözaltına alınan 24 kişinin Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorguları tamamlandı.

  Sorgularının ardından 12 yaşından küçük 2 çocuk ailelerine teslim edildi, 22 kişi geniş güvenlik önlemi altında adliyeye getirildi.

  Cumhuriyet Başsavcılığı Vekilliği'nde ifadeleri alınan 22 kişiden DTP İl Başkanı Hasan Çiftçi ile parti yöneticileri Adil Arslan, Ferhat Tarhan ve İbrahim Sunkur “Terör Örgütü Üyesi Olmak”, diğer sanıklar ise “Şiddet İçeren Terör Eylemlerine Teşvik Etmek ve Propagandasını Yapmak” suçlarından tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

  Gece geç saatlere kadar süren mahkeme sonunda, DTP İl Başkanı Hasan Çiftçi, Roj TV'de yaptığı bir konuşmadan dolayı “Şiddet İçeren Terör Eylemlerine Teşvik Etmek ve Propagandasını Yapmak”, Malik Ejder Arsak (17) ise “Polise Mukavemet” suçlarından tutuklandı. 20 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Geniş güvenlik önlemi altında adliyeden çıkarılan Çiftçi ile Arsak, Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Van M Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı