Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gözaltı süresi 4 gün

  Oya ARMUTÇU-Şehriban OĞHAN / ANKARA
  22 Aralık 2001 - 01:51Son Güncelleme : 22 Aralık 2001 - 01:51

  U yasalarıyla ilgili hazırlıklar sürdürülürken, Adalet Bakanı Türk, özel bir genelge yayımlayarak, yasa çıkarılmasını beklemeden gözaltı sürelerinin 4 güne indirilmesini istedi.

  Buna göre DGM'lerde gözaltı süresi 7 gün yerine 4 gün olarak uygulanacak. Bakan Hikmet Sami Türk, genelgesinde Anayasanın ilgili maddesinin değiştirildiğini hatırlattı.

  ÖCALAN’A KÖTÜ HABER

  Bu arada uyum yasalarına eklenen geçici bir madde, umudunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM'nin kararı ile yargılamanın yenilenmesine bağlayan bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın planlarını altüst edecek.

  10 maddelik pakette, AİHM'nin, kararı üzerine ‘‘Yargılamanın yenilenmesinin’’ ancak bu yasanın yürürlüğe girmesinin ardından yapılacak başvurular için geçerli olacağı geçici madde olarak yer aldı. Yasanın yürürlüğe giriş tarihinden önce AİHM'ye yapılan başvurular nedeniyle Türkiye mahkûm olsa bile yargılama yenilenmeyecek. Yasa bu haliyle çıkarsa; AİHM'ye daha önce açılan davaların tümü kapsam dışında kalacak. Böylece, Öcalan, siyasete dönmeyi hesaplayan Necmettin Erbakan ile Türkiye'yi mahkûm ettirmek için dava açan Leyla Zana ve diğer hükümlü DEP eski milletvekillerinin başvuruları yasa kapsamı dışında kalacak. Bu kişiler yeniden yargılama isteyemeyecekler.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı