Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Göz göre göre soyuldular

  Hürriyet Haber
  02 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 02 Temmuz 1999 - 00:01

  Polisin önceden yaptığı uyarı, Sakarya Defterdarlığı' nın dolandırılmasını önlemeye yetmedi. Uyarı dikkate alınmayınca, dolandırıcı 8 ,5 milyarla ortadan kayboldu.

  Önce ihale açıldı

  İlginç olay şöyle gelişti: Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası, bir süre önce iğneli yatak gibi teknik malzemenin alımı için ihale açtı. İhaleyi kazanan Sezek Ticaret, mal teslimi yaptıktan sonra 20 milyar 804 milyon 999 bin lirayı Sakarya Defterdarlığı Muhasebe Müdürlüğü'nden çekti.

  Parası ödendi ama...

  Ancak bir süre sonra Erdal Baykara adlı dolandı-rıcı, firma ismini kullanarak şirketi para almamış gibi gösterip, Sakarya Defterdarlığı Muhasebe Müdürlüğü'ne hakediş parasını almak için başvurdu. Muhasebe Müdürlüğü de Baykara'ya 20 milyar 804 milyon 999 bin liralık çek verdi.

  Polis meğer uyarmış

  Çeki alan Erdal Baykara, Karadeniz Ereğlisi' ndeki Halk Bankası'na giderek paranın 8.5 milyar liralık bölümünü Düzce Halk Bankası'na havale edip çekti. Olay, havale işleminin yapıl-ması üzerine ortaya çıktı. Bu arada Sakarya polisinin dolandırıcılıkla ilgili daha önce ihbar aldığı ve defterdarlığı uyardığı ortaya çıktı.

  Uyandılar ama geç

  Ancak defterdarlık uyarıyı dikkate almayınca, olan 8.5 milyara oldu. Sakarya Defterdarlığı' nın dolandırılmasıyla ilgili defterdarlık bünyesinde araştırma başlatıldı. Defterdar Niyazi Musaoğlu olayın ortaya çıkması üzerine savcılığa başvurarak, suç duyurusunda bulundu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı