MANİSA HABERLERİ

Göz Alerjisine Dikkat!

IHA
07.07.2015 - 10:37Son Güncelleme :

DR.AHMET ÇALI, ÖZELLİKLE ÇOCUKLARDA RASTLANABİLECEK HASTALIKLAR KONUSUNDA UYARDI

IHA

Kula Devlet Hastanesi Göz Doktoru Dr. Ahmet Çalı Göz alerjisini dikkat edilmesi gerektiğini ve güneş gözlüğü kullananların mutlaka sertifikalı gözlük kullanmaları konusunda uyardı.
Kula Devlet Hastanesi Göz doktoru Dr. Ahmet Çalı, “Alerjik konjonktivit en sık rastlanan alerjik göz hastalığıdır. Genellikle çocuklukta başlar. İnsanların yaklaşık yüzde 15’inde alerjinin bir veya birkaç çeşidi görülür. Çevreyle direkt teması nedeniyle göz alerjik hastalıklara daha sık meyil gösteren bir organımızdır. Gözlerde, kaşınma, yanma, batma, kaşıntı, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu meydana getirebilir. Göz kapakları hafif şişmiş olabilir, kornea, çoğunlukla salimdir ve kişinin görmesi etkilenmemiştir. Aynı zamanda, burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi, alerjik rinit bulguları da olabilir.” dedi.
Çalı, “Çocuklarda ve gençlerde, ayrıca erkeklerde daha sıktır. Bu hastaların yüzde 75’inde astım, atopik ekzema ve alerjik rinit gibi ek hastalıklara da rastlanabilir. Alerjik göz hastalıklarının tanısı hastadan alınacak bilgiler üzerinde yapılacak muayene ve laboratuvar incelemeleri ile konur. Doğru tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir. Muayene de göz kapakları, göz yüzeyini örten konjunktiva isimli zar, bezlerin açıldığı bölümler, kirpikler ve kornea dikkatle incelenir. Bazen göz kapaklarının arka yüzeyinin de incelenmesi gerekebilir. Alerjinin tedavisinde en önemli yapılması gereken şey alerjen madde tespit ediliyorsa mümkün olduğu sürece ondan kaçınmaktır. Gözdeki şikayetlerin rahatlatılması açısından soğuk uygulama ve suni göz yaşı ilaçları faydalı olabilir. Çoğunlukla da antihistaminik ilaçlara, damarları büzen ilaçlara, alerjik şikayetleri ortaya çıkaran hücreleri dengeleyici ilaçlara, iltihap giderici ve kortizonlu ilaçlara ihtiyaç duyulur.” şeklinde konuştu.
GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNİZ SERTİFİKALI OLMALI
Güneş gözlüğü kullanan kişilerin Güneş gözlüklerinin sertifikası olması gerektiğini söyleyen Çalı, “Güneşli havalarda kullanılan güneş gözlükleri aksesuar değil,sağlığı koruyucu bir üründür.Gözlük alınırken kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerekir. Güneş gözlüklerinde ilk aranması gereken özellik ultraviyole ışınlardan en yüksek derecede koruma özelliği olması gerekir ve vatandaşların bu konuda dikkatli olması gerekir. Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında gözlüğün sertifikası olup, kaliteli bir gözlüğün ya da gözlük camının yanında mutlaka sertifikası olması gerektiğini belirtmekte fayda vardır. Sertifikaların üzerinde gözlüğün markası, nerede üretildiği, ultraviyole ışınlardan koruma özelliği gibi değerlerin bulunması gerekir. Çünkü güneş gözlüğü eğer gözümüzü dışarıda kalan kısımlarda göze yine ışık gelecektir. Bu gelen ışıklar normalden daha fazla zarar verecektir.” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Göz Alerjisine Dikkat! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Göz Alerjisine Dikkat! haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

05 Mart 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:30
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:40
 • Akşam
  19:13
 • Yatsı
  20:29
Sayfa Başı