Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Göstericilere kanlı baskın

  Hürriyet Haber
  23.07.2001 - 01:34 | Son Güncelleme: 23.07.2001 - 01:34

  G8 zirvesinde bir İtalyanın ölümüne yol açan İtalyan polisi, tepkilere rağmen protestoculara taviz vermedi, gece yarısı da merkezlerini basarak 50 kişiyi gözaltına aldı.

  Göstericileri örgütleyen Cenova Sosyal Forumu'nun karargahına cumartesi gece yarısından sonra düzenlenen yıldırım baskında, binanın kapı ve pencereleri kırıldı. Polis bu baskını, göstericilerin dün sona eren zirvenin kapanış günü için sembolik bir eylem planı hazırlamak üzere toplantı yapması üzerine gerçekleştirdi.

  40 kişi yaralandı

  Baskın sırasında kendilerini yere atan globalleşme karşıtları polis tarafından tekmelenip coplandı ve 40 kişi yaralandı. Operasyonu dışarıdan izleyenler ‘‘Burası Latin Amerika'ya döndü. Bu faşizm’’ diye bağırdılar. Ele geçen göstericilerden bazıları hakkında cinayete teşebbüs gibi ciddi suçlamalarla dava açılabileceği bildirildi.

  Her yerde kan izi

  Polisin binada gösterilerde meydana gelen çatışmalarla ilgili film, fotoğraf ve bilgisayar malzemesi aradığı bildirildi. Polis sözcüsü baskında çok sayıda demir çubuk, bıçak ve siyah tişört ele geçirildiğini açıkladı. Görgü tanıkları baskın sonrasında binanın her tarafında kan izleri bulunduğunu belirttiler.

  Meksika polisi de silah çekti

  Cenova'da bir göstericinin ölümüyle sonuçlanan polis şiddeti İtalya dışındaki ülkelerde de protesto edildi. Meksika başkentindeki İtalyan Büyükelçiliği önünde bir grup eylemcinin protesto gösterisi sırasında içlerinden biri gözaltına alınıp polis otosuna konuldu. Diğer eylemciler, arkadaşlarını kurtarmak için otonun çevresini sardılar. Beyaz tulumlu militanlardan biri polis otosunun ön camına doğru dalışa geçip, camı kırarak içeri dalarken, araçtaki sivil polis silahını çekti. Olay sırasında üç militan yaralandı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı