Dünya Haberleri

DÜNYA

  Göstericiler ayrıma duvarını devirdi

  A.A.
  07 Kasım 2009 - 10:45Son Güncelleme : 07 Kasım 2009 - 17:59

  Duvara karşı gösterileriyle adını duyuran Batı Şeria'daki Filistin köylerinden Bil'eyn'de düzenlenen protestoda, Filistinli göstericiler köy etrafındaki beton ayırma duvarının bir panelini devirdi.

  Bil'eyn köylülerinin duvar karşıtı gösterisinde Berlin Duvarı'nın yıkılışının 20. yıl dönümünü konu edindi. Köy meydanında toplanan köylülerin, İsrailli ve uluslararası eylemcilerin duvara karşı yürüyüşünün sonrasında, bazı Filistinli gençler, 8 metre yüksekliğindeki beton duvar panellerinden birinin altını oyup bir kriko yerleştirerek, demir bir çubukla duvar panelini yerinden oynattılar.

  Duvar paneli tam olarak yere devrilmese de diğerlerinden ayrıldı. Duvarın yerinden oynatılması ile sevinç çığlıkları atan ve tekbir getiren yüzleri maskeli Filistinli gençlerin bazıları duvarın üzerine tırmanmaya çalıştılar. Ancak duvarın diğer tarafındaki İsrail askerleri, gençleri ve göstericileri duvardan uzaklaştırmak amacıyla gaz bombaları attı ve plastik mermilerle ateş açtı.

  Bil'eyn Halk Komitesi de yaptığı açıklamada, 9 Kasım 1989'da Berlin Duvarı'nın iki gün içinde yıkılarak, tüm dünya için umut olduğunu ve duvarların artık insanları birbirinden ayıramayacağını gösterdiğini belirtti. Açıklamada, bugün ise İsrail'in Batı Şeria'da inşa ettiği, iki misli daha yüksek ve 5 misli daha uzun olan duvarın, uluslararası hukuku açıkça ihlal ederek, Filistinlileri topraklarından ayırdığına işaret edildi.

  İsrail, 2000 yılı intifadası sonrası Batı Şeria'da duvar ve çitler inşa etmeye başlamıştı. İsrail, duvarların, Filistinli intihar eylemcilerini uzak tutmak amacıyla zorunlu olduğunu savunuyor. Ancak birçok Filistin köy, kasaba ve kentlerini çevreleyen beton bloklar, Filistinliler'in arazilerinin içinden geçtiği gibi, bir çoğunun karşı komşusuyla bağlantısını bile kesiyor, Filistinliler'in tarım arazilerine erişmesini engelliyor, gündelik yaşamlarında bir çok güçlük yaratıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı