Görüntüye gelince dünya ortalamasını katladık

Hürriyet Haber
03 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Eylül 2000 - 00:01

THE Economist Dergisi'nde yer alan bir araştırma, Türkler'in dış görünüşe verdikleri önemle dünya ortalamasını neredeyse ikiye katladığını ortaya koydu. Türkler, ‘‘dış görünüşe önem verenler ligi’’nde yüzde 36'lık oranla dördüncü oldu. Dış görünüşe önem vermede dünya ortalaması yüzde 19 olarak belirlendi.

SİZİ sokakta durdurup, ‘‘Görüntüye ne kadar önem verirsiniz? Görüntü sizin için önemli mi?’’ diye sorsalar yanıtınız ne olur?

Okula, işe giderken belirli giyim kurallarına uyarız da, iş kendi tercihlerimize kaldığında görüntü belirleyici rol oynar mı?

Türkler'in ‘‘görüntüye önem verme’’ ağırlığı dünyada nedir?

İşte bu soruların yanıtı, The Economist Dergisi'nin son sayısında yer alan bir araştırmayla ortaya çıktı. The Economist'in yayınladığı araştırma, Türkler'in görüntüye çok önem verdiğini gösterdi.

Roper Starch adlı araştırma kuruluşu tarafından 30 ülkede, 30 bin kişi ile görüşülerek yapılan araştırmada kadınlara ve erkeklere görünüşlerine ne kadar önem verdikleri soruldu. Bu ankette, dış görüntüye önem verme konusunda dünya ortalaması yüzde 19 olarak belirlendi.

Türkler, ‘‘görüntüye önem verme’’ konusunda yüzde 36 gibi bir oranla 30 ülke arasında dördüncü sırada yer aldı.

VENEZUELLA BİRİNCİ

Araştırmaya katılanlar arasında ‘‘Görünüşüm benim için her zaman çok önemlidir’’ diyenlerin başında Venezuellalılar geldi.

Venezuellalı kadınların yüzde 65'i, erkeklerin ise yüzde 47'si görünüşlerine her zaman önem verdiklerini söylediler.

‘‘Görüntü’’ sıralamasında Venezuellalılar'ı Meksikalılar, Ruslar ve Türkler izledi. Araştırmaya göre, görünüşlerine en az önem verenler ise Almanlar oldu. Almanlar arasında görüntüye önem verenlerin sayısı yüzde 5'te kaldı.

Şık ve parlak giyisilere verdikleri önemle tanınan Amerikalılar ise sıralamada gerilerde kaldılar. Hintliler'in üçte biri de görünüş konusunda hiç düşünmediklerini söylediler.

Bill Gates, ilginç örnek

MICROSOFT'un kurucusu Bill Gates... Görüntüye hiç önem vermiyor... Nadiren kravat takıyor, takım elbise giyiyor. Ama o dünyanın en zengin adamı. Bütün dünya Microsoft'u biliyor, ürünlerini kullanıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı