İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

(Görüntülü Haber) "Devletler ister istemez paralarını kriptolaştıracak, kağıt paralar zamanla tedavülden kalkacak"

DHA
01.03.2018 - 10:27Son Güncelleme :
(Görüntülü Haber) Devletler ister istemez paralarını kriptolaştıracak, kağıt paralar zamanla tedavülden kalkacak
DHA

Gül Kaba -Özgür KUMANOVALI/İSTANBUL, (DHA) - KRİPTO paraların önümüzdeki dönemde önemli bir sektör olacağını söyleyen Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, "Bankalara, finansal kurum ve kuruluşlara nazaran Bitcoin inanılmaz süratli para akışı sağlıyor. Sürekli artan performansı nedeniyle de 'dijital yastık altı' ya da 'dijital altın' görevi görüyor. Önümüzdeki dönemde bildiğimiz banknotlar yerlerini giderek kripto paralara bırakacak. Devletler ister istemez paralarını kriptolaştıracak, kağıt paralar zamanla kağıt, gazete gibi tedavülden kalkacak " dedi.DHA’nın, kripto paralar ve Bitcoin'e ilişkin sorularını yanıtlayan Kadir Has Üniversitesi (KHAS) Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, kripto paraların finans sektörünün önemli bir ağırlığını oluşturacağını belirterek, kripto paranın yatırımcılığından ziyade girişimciliğinin önemli olduğunu vurguladı."DEVLETLER ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE PARALARINI DİJİTALLEŞTİRMEKTEN ÖTE KRİPTOLAŞTIRACAK"Önümüzdeki dönemde devletlerin ister istemez paralarını dijitalleştirmekten öte kriptolaştıracağını vurgulayan Polat, "Ülkeler arası küresel bloklaşma ve siyasi konjonktür nedeniyle mecburen geçecekler.

Önümüzdeki dönemde bildiğimiz banknotlar yerlerini giderek kripto paralara bırakacak. Çünkü kripto paraların sirkülasyonu çok daha akıcı, devlet kağıt paraların nereye gittiğini takip edemiyor ama bu sistemde kullanıcıların adı bilinmese de emisyonu, dolaşım miktarı ve paraların nereye aktığı açık defterden izlenebiliyor" diye konuştu."DİJİTAL DÜNYAYI BİLMEYEN SON İNSAN YERYÜZÜNDEN KALKINCA BANKNOTLAR DA KALKACAK"Gelecekte kripto paraların kağıt paralar yerine geçeceğini bunun da kaçınılmaz bir gerçek olduğunun altını çizen Polat, "Dolayısıyla, dijital dünyayı bilmeyen son insan yer yüzünden kalkınca banknotlar tamamen kalkacak. Bu sürenin çok uzun olacağını düşünmüyorum, ağırlık kazanması 10 yılı bulur ama kağıt paraya 30-40 yıl ömür biçiyorum. Tabii benim öngörümden daha da erken gerçekleşebilir" dedi."BİTCOİN'İN DİĞER KRİPTO PARALARDAN FARKI; KURANLAR ŞU ANA KADAR BULUNAMADI"Kripto paranın yalnızca internet üzerinde geçerli olduğunu ve arkasında herhangi bir kurum ve kuruluşun olmadığına dikkat çeken Polat, "Bitcoin'in diğer kripto paralardan farkı; yaratan ekibin şu ana kadar açığa çıkartılamaması.

O ekip, Bitcoin'i yapmasına rağmen artık işleyişine müdahale edemez. Çünkü ben veya bir başkası kendi cüzdanlarımızdan birbirimize para transfer etmek isteğimizde bu işlemden kurucuların haberi olmayabilir, olsa da müdahale etme olasılıkları dünyanın dört bir yanındaki ve birbirini tanımadan sistemi destekleyip işlemleri onaylayan on binlerce sunucudan biri kadar, daha fazla değil" diye ekledi.BİTCOİN'İN DEZAVANTAJLARI: CÜZDAN BOŞALABİLİR, HESAP ULAŞILAMAZ OLABİLİR"Yeryüzündeki 15 bin civarı sunucuda Bitcoin kayıtları tutulmakta ve eş zamanlı güncellenmekte" diyen Polat, Bitcoin'in dezavantajlarını şöyle sıraladı:"Bu kayıtlar ben size para gönderdiğim andan itibaren anında ve eşzamanlı biçimde güncelleniyor. Bu 15 bin sunucunun çoğu birbirini tanımayan insanlar. Bitcoin şu an yasal olarak tanınmadığı için insanlar paralarını yanlış bir adrese gönderdiğinde geri alınamıyor. Çünkü karşı taraf yüksek seviyede kriptolanmış anonim bir hesap ve kimliğinin bilinmesine (o kişi açıklamadıkça) imkan yok.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde (Görüntülü Haber) "Devletler ister istemez paralarını kriptolaştıracak, kağıt paralar zamanla tedavülden kalkacak" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı