Gündem Haberleri

  Görüntüler provokatif

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  18.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, İstanbul’da kelepçelenerek gözaltına alınan beyaz önlüklü kişilerin doktor olmadığını açıkladı.

  Görüntüleri provokatif bulduklarını belirten İlhan, şunları söyledi: “Ramada Otel’den beyaz önlüklü bazı kişileri gözaltına aldılar. Bu kişilerin önce doktor olduğu söylendi. Sonra hırsız oldukları belirtildi. Karakola gittiğimizde bu kişilerin gerçekten doktor olmadıklarını tespit ettik. TTB olarak Ramada Otel’e herhangi bir revir kurmadık. Bizim kontrolümüz altında olan bir yer değil. Bu kişiler neden beyaz önlük giymişti, bu görüntüleri neden verildi bilmiyoruz. Bu bize çok manidar ve provokatif geldi. Çünkü birkaç gün önce Sağlık Bakanlığı doktorlara ‘Neden bizden izinsiz sağlık hizmeti verdiniz?’, bize de ‘Bu kişilerin doktor olduğunu nereden biliyorsunuz?’ diye sormuştu. Biz kurduğumuz revirlerde doktor ya da tıp öğrencisi olmayan kimsenin hizmet vermesine müsaade etmiyoruz. Halen bir doktor ve üç hemşire gözaltında, onların takibini yapıyoruz.”    

  Yaralı ismi istiyorlar

  GEZİ Parkı’ndaki revir ve gönüllü sağlık hizmeti sunulmasıyla ilgili doktorlar hakkında inceleme başlatan Sağlık Bakanlığı, şimdi de özel hastanelerden yaralanan göstericilerin isimlerini istedi. Beyazıt İlhan, aynı bilgilerin kamu hastaneleri ve üniversite hastanelerinden de istendiğini belirterek, şöyle dedi: “Bakanlık bununla kalmadı, İstanbul Tabip Odası’ndan da revirlerde tedavi görenlerin ve bu kişileri tedavi eden doktorların isimlerini istedi. Bizim bu bilgileri vermemiz mümkün değil. Bu durum insan haklarına aykırı ve çok tehlikeli. Yaralı ve tedavi görenlerin isimlerinin paylaşılması, sağlık çalışanlarının buna zorlanması uluslararası sözleşmelere aykırı.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı