Gündem Haberleri

  Görüntüler Kandil’den görünenler köylü

  Hürriyet Haber
  28.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aktütün sınır karakoluna teröristlerin düzenlediği saldırıya ilişkin incelemenin ilk sonuçlarını, dün Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner açıkladı. ’İstihbarat zafiyeti yok’ diyen Koşaner, Taraf Gazetesi’ndeki görüntüleri, şu bilgilerle yalanladı: Kandil’den 80 kişinin Şemdinli’ye hareketi, 100 km.’den nasıl anlaşıldı? Keritepe’de teröristlerin havan kurması anlamsız. Keritepe ile mevziler arası 17.5, en etkili havan menzili 8.5 kilometre. Görüntüdekiler de terörist değil köylü.

  KARA Kuvvetleri Komutanı (KKK) Orgeneral Işık Koşaner, Genelkurmay Başkanlığı İnönü Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, Aktütün sınır karakoluna teröristlerin düzenlediği saldırıya ilişkin incelemenin ilk sonuçlarını dün açıkladı. Soruşturmada istihbarat zaafiyeti bulunmadığının tespit edildiğini vurgulayan Orgeneral Koşaner, Aktütün’de konuşlu jandarma sınır bölüğünün, olay öncesinde Bayraktepe, Berçartepe ve bölük mevziinde olmak üzere üç ayrı yerde tertiplendiğini belirterek şöyle konuştu:

  Bayraktepe’ye silah, tim takviyesi

  "Bayraktepe’ye, personelin silahlarına ilave olarak 2 makineli tüfek, 81’lik ve 60’lık 2 havan, bir termal kamera ve çeşitli gece görüş teçhizatı verilmiştir. 2-3 Ekim gecesi Bayraktepe’nin batısında 3 daha sonra güneybatısında 3 ve batıda 5 kişilik görüntüler alınmış, topçu, havan ve makineli tüfeklerle ateş açılmış, görüntüler kaybolmuştur. 3 Ekim sabahı, Bayraktepe’de bulunan Jandarma Özel Harekát (JÖH) Timi ile takviye edilerek, görüntü alınan bölgenin aranmasına karar verilmiştir."

  1.5 saatte helikopter desteği

  Koşaner, keşfe giden timin, saat 13.04 sıralarında bölgede gizlenmiş teröristlerle çatışmaya girdiğini, aynı anda Bayraktepe ve Berçartepe’ye yoğun terörist ateşinin başladığını kaydetti. JÖH timinin çatışmaya girmesi üzerine, teröristlerin eylemi planladıklarından önce başlatmak mecburiyetinde kaldıklarını ifade eden Koşaner, bu andan sonra insansız hava araçlarının Aktütün bölgesine yönlendirildiğini, ilk taarruz helikopter grubunun ise saat 14.35’te bölgeye ulaştığını anlattı.

  JÖH ve iki F - 16 vurdu

  Orgeneral Koşaner, ateş desteği altında ilerleyen teröristlerin Bayraktepe’nin kuzey tepeciğindeki bazı mevzilere ulaştığını, buralarda şiddetli çatışmalar meydana geldiğini, ancak bölgedeki piyade ve JÖH timi unsurlarınca bulundukları yerlerde etkisiz hale getirildiklerini belirtti. Irak’ın kuzeyindeki Keritepe’deki teröristlerin ise saat 16.58’de iki F-16 tarafından etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

  Kahramanlar ödüllendirilecek

  Koşaner "Askerlerimiz canları ve kanları pahasına mevzilerini savunmuşlardır. Teröristler her zaman yaptıkları gibi mevzi bölgesi yakınındaki ölülerini alıp götürmeye imkan bulamamışlardır. Bayraktepe teröristlere terk edilmemiştir. Çatışmalar esnasında Bayraktepe’de bulunan 6 lider konumundaki personelin biri şehit olmuş, 4’ü yaralanmıştır" dedi. Orgeneral Işık Koşaner, Bayraktepe’deki saldırıda yaralanan askerlerin tedavisinin tamamlanmasının ardından oradaki tüm personelin ödüllendirileceğini de söyledi.

  Görüntüler Aktütün’e ait değil

  Koşaner, isim vermeden Taraf Gazetesi’nde yeralan görüntüleri de değerlendirdi. Görüntülerden birinin 5 Eylül’de Kandil Dağı’ndan bir görüntünün ise 3 Ekim’de Keritepe’den alındığını belirten Koşaner, "Kandil’de tespit edilen 80 kişinin Hakkari’nin Şemdinli bölgesine hareket ettiğini iddia edenlere, 80 kişinin nasıl sayıldığını ve 100 kilometrenin üzerindeki mesafeden Şemdinli’ye hareket ettiğinin nasıl anlaşıldığını sormak gerek"dedi. Koşaner, 3 Ekim tarihli saat 08.35’e ait görüntüde Keretepe’de havan kuran teröristlerin göründüğü iddialarına ise "Keritepe karakol emniyet mevzilerine kuş uçuşu mesafesi 17.5 kilometredir, şu anda en etkili havanın menzili ise 8.5 kilometredir" diye yanıt verdi. Koşaner, 2 Ekim’de çekilen İHA görüntüsünün ise teröristleri değil Zeti köyüne gelen köylüleri gösterdiğini anlattı.

  Katırlar 125 km. mesafede

  KARA Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, basın organlarında yer alan ve ’kesin istihbarat bilgileriymiş gibi’ Aktütün olayıyla ilişkili oldukları iddia edilen haber ve duyumlara da değindi. Orgeneral Koşaner, 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı kaynaklı 2 Ekim tarihli haber metni esas alınarak, ’Aktütün eylemini yapacak teröristin adının bile belli olduğu, ağır silah taşıyacak 25-30 katırın Aktütün karşısında Mezi Deresi’nde bekletildiği’ yönünde iddialar bulunduğunu hatırlattı. Koşaner, 25- 30 katırın beklediği yerin, belirtilen koordinata göre Aktütün’e 125 kilometre mesafede, ismi Mezi olan bir başka dereye ait olduğunu anlattı. Orgeneral Koşaner, "Bu nedenle haberin Aktütün ile ilgisinin olması mümkün değildir" dedi.

  Sızdıranlar araranıyor

  Orgeneral, açıklamasının sonunda "İHA görüntülere yetkisiz ellere nasıl geçtiği konusu, Genelkurmay Askeri Savcılığımız tarafından dikkatle soruşturulmaktadır. Gizli, gizlilik dereceli harekat durum raporlarının dağıtıldığı birçok adresinden sızdığı veya sızdırıldığı konusu da dikkatle sorgulanmaktadır. Benzer olayların tekrarını önleyecek tedbirler alınmış ve alınmaya devam edilmektedir" dedi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı