Gündem Haberleri

  Görüntü Zümrüt gibi şükür olsun ölen yok

  İbrahim BÜYÜKFURAN- Hüseyin TÜCCAR- Bülent CİVANOĞLU- Emre KOCABAŞ/BURSA, (DHA)
  24.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bursa’nın Çekirge Semti’nde konut olarak kullanılan 7’şer katlı ’İntam 95’ ve ’İntam 97’ adlı iki blok dün aniden çöktü. 2 hafta önce meydana gelen heyelanda hasar gören iki blok da boşaltıldığı için büyük bir facia yaşanmadı.

  BURSA’nın Çekirge Semti’nde, iki hafta önce meydana gelen heyelanda hasar gören 7’şer katlı ’İntam 95’ ve ’İntam 97’ blokları büyük bir görültüyle çöktü. 36 daire ve 4 mağaza bulunan binaların enkazında bir baba kızın kaldığı haberi, heyecan yarattı. Ancak arkadaşının enkaz altından cep telefonuyla kendisine ulaştığını iddia eden genç kızın ihbarının doğru olmadığı ortaya çıktı.

  Merkez Osmangazi İlçesi’ne bağlı, Bursa’nın en lüks semtlerinden biri olan Çekirge Caddesi’nde konut olarak kullanılan ’İntam 95’, ’İntam 97’ ve işyeri olarak kullanılan ’İntam 99’ ile ’İntam 101’ adlı 7’şer katlı 4 bloğun /images/100/0x0/55ea0f26f018fbb8f8687c77bulunduğu bölgede, geçen yılki gibi iki hafta önce de heyelan meydana geldi. İstinat duvarı çökerken, 1 bebek yaralandı ve bazı otomobiller toprak altında kaldı. Heyelanda ağır hasar gören ’İntam 95’ ve ’İntam 97’ blokları, Osmangazi Belediyesi’nce acil olarak tahliye ettirildi, onlarca büro ve işyerinin bulunduğu ’İntam 99’ bloğunun ise tahliyesi için sahipleriyle kiracılara tahliye etmeleri için tebligat yapıldı.

  YAVAŞ YAVAŞ YIKILDI

  Konut sahipleri ile mağazaların tahliye ettiği ’İntam 95’ ve ’İntam 97’ blokları dün saat 15.45 sıralarında büyük bir gürültüyle çöktü.

  Çevredeki görgü tanıkları, binaya bazı kişilerin kalan eşyalarını almak için girdiğini söyleyince, yerle bir olan blokların enkazı altında kalanlar olabileceği ihtimaline karşı arama ve kurtarma çalışması başlatıldı. Blokların hemen yanındaki otobüs durağında bekleyen yolcuların olabileceği, bunların da enkazda kalabileceği ileri sürüldü. Bölgeye yönlendirilen arama ve kurtarma ekipleri, enkazı taradı. Akşam saatlerine kadar enkazda kalan kimseye rastlanmadı.

  Zümrüt faciasında 92 kişi can vermişti

  2 Şubat 2004 tarihinde Konya’nın Kerkük Caddesi’ndeki 11 katlı Zümrüt Apartmanı çökmüş, 92 kişi yaşamını kaybetmiş, 30 kişi ise yaralanmıştı. Başta AKUT olmak üzere kurtarma ekipleri, enkaz altından günlerce sağ kalan insanları yaşama döndürmek için uğraş vermişti.

  İhbarcı kız: Şaka yaptım

  ARAMA kurtarma çalışmaları sürürken 17 yaşındaki Neslihan Çalık’ın olay yerine gelerek yaptığı, "Arkadaşım cep telefonuyla aradı, babasıyla birlikte İntam 95’in enkazı altındaymış" ihbarında bulundu. Neslihan Çalık, arkadaşının telefonda; "Babamla beraber enkaz altındayız. Ama nefes almakta zorluk çekiyorum. Üzerimizden sesler geliyor, duyuyoruz" dediğini ve konuşmanın kesildiğini söyledi. Adının Necla Nalbantoğlu olduğu öğrenilen kız ile babası Ramazan Nalbantoğlu’nun kurtarılması için, ekipler bu enkaza yoğunlaştı. Ancak daha sonra enkaz altında denilen Necla Nalbantoğlu’nun, ailesiyle birlikte bir yakınlarının evinde güvende olduğu ortaya çıktı. Yürek hoplatan ihbarı yapan Neslihan Çalık’ın şaka yaptığı belirlendi. Vali Canpolat, "Genç kızın neden böyle birşey söylediğini bilmiyorum" derken, Çalık’ın "Biz aramızda böyle şakalar yaparız" dediğini öğrenildi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı