« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Görülmemiş bir turnuvaya ev sahipliği yapacağız

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mahmut Özgener, Türkiye'nin üçüncü kez Avrupa Futbol Şampiyonasına adaylık için teklif verdiğini belirterek, “Artık çabalarımızın mükafatını görelim” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek beldesinde süren 73. Dünya Spor Yazarları Birliği (AIPS) Kongresinde konuşan TFF Başkanı Özgener, Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na (EURO 2016) adaylık için 2009 yılından itibaren çok çalışarak, önemli planlar hazırladıklarını söyledi.
Türkiye'ye dünyanın en önemli üçüncü spor organizasyonunu getirmeye çalıştıklarını ifade eden Özgener, “Bu organizasyona adaylık için üçüncü talebimiz. Bu yalnızca TFF olarak bizim değil, 70 milyon Türk vatandaşının arzusudur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Türkiye'nin EURO 2016 adaylığını desteklediğini vurgulayan Özgener, “Bu organizasyonun Türkiye'ye verilmesi tarihi bir seçim olacaktır. Biz UEFA'ya da yeni piyasalara geçme imkanı sağlıyoruz” diye konuştu.
Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğuna dikkati çeken Özgener, yüzde 40'ı 22 yaş altı olan bu nüfusun heyecanla EURO 2016'yı beklediğini söyledi. Antalya'nın da dahil olduğu 5 aday şehre stadyumlar yapılacağını belirten Özgener, Avrupalı mimarlarca tasarlanan stadyumların finansmanını hükümetin karşılayacağını kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu nedenle 900 milyon Avro'luk garanti mektubu imzaladığını vurgulayan Özgener, “Adaylığımızın son günlerine geldik. Son iki başarısız teklifimizden pek çok şey öğrendik ve çok mükemmel bir teklif hazırladık. Artık çabalarımızın mükafatını görelim. Avrupa'da şimdiye kadar görülmemiş bir turnuvaya ev sahipliği yapmak istiyoruz” dedi.

Türkiye'nin kültürel bir mozaik olduğunu dile getiren Özgener, Anadolu topraklarının bin yıllar boyunca medeniyetin beşiği olduğunu kaydetti. Özgener, organizasyonun verilmesi durumunda Türk halkının hoşgörüsünün 2016 için Türkiye'ye gelecek misafirleri evlerinde hissettireceğini ifade etti.
Özgener, organizasyon için aday kentlerden biri olan Antalya'nın doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra otelleri ile de özel bir kent olduğunu vurguladı. Antalya'nın her kış binden fazla futbol takımına ev sahipliği yaptığına işaret eden Özgener, bu kenti bir futbol cenneti yapmak istediklerini kaydetti.
Özgener, Antalya'ya da küresel ölçekli yeni bir stadyum yapılacağını sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz