GeriSpor Görmeden tarih yazmak istiyorlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Görmeden tarih yazmak istiyorlar

Cumhuriyet tarihinde, 2012 Londra Paralimpik Oyunları'na ilk kez takım halinde katılmaya hak kazanan Görme Engelliler Erkek Golbol Milli Takımı'nın ardından bayan milli takımı da, Avrupa Şampiyonası'nda verilecek “son” oyunlar vizesini alarak, erkekler gibi tarih yazmak istiyor.

Hollanda'nın Assen kentinde, 17-23 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek Avrupa (A) Grubu Golbol Şampiyonası'na katılacak erkek ve bayan milli takımları, hazırlıklarını Aksaray'da sürdürüyor.

Daha önce 2012 Londra Paralimpik Olimpiyatları'na takım halinde katılmaya hak kazanarak tarihi bir ilke imza atan erkek takımı, organizasyonda şampiyonluğu hedeflerken, Görme Engelliler Bayan Golbol Milli Takımı da erkekler gibi tarihi bir başarıya imza atmak amacında.

Görme Engelliler Bayan Golbol Milli Takımı Antrenörü Ali Tekçe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “2012 Londra Paralimpik Oyunları için kota almak istiyoruz. Erkeklerden sonra bayanlarda da tarih yazmak istiyoruz” dedi.

(A) Grubu Ligi'nin Avrupa'nın en üst ligi olduğunu ve burada en iyi 10 takımın mücadele ettiğini belirten Tekçe, “Şampiyon olmak istiyoruz. Gruptaki güçlü takımlardan İsveç ve İngiltere, daha önce olimpiyat kotası aldılar. Biz, Rusya ve ev sahibi Danimarka ile vize almak için mücadele edeceğiz. Hedefimiz, burada şampiyon olarak, verilecek tek kotayı Türkiye'ye getirmek ve yeni bir tarih yazmak” diye konuştu.

Erkeklerin hedefi şampiyonluk

Görme Engelliler Erkek Golbol Milli Takımı ise müsabakalarda sadece şampiyon olabilmek için mücadele edecek. Daha önce kota aldığı için böyle bir mücadele içine girmesine gerek olmayan milli takımın antrenörü Gökhan İnce ise, “Bayan ve erkek takımı, (A) Grubu Ligi'nde yer alıyor. Güçlü rakiplerimiz var. Kota sıkıntımız yok ve burada şampiyonluğu hedefliyoruz. Takım olarak iyi durumdayız” şeklinde konuştu.

İnce, milli takımın önemli oyuncularından Tekin Okan Düzgün'ün sakatlığı nedeniyle takımdaki yerini alamayacağını dile getirerek, “Tekin olsaydı, işimiz çok daha kolay olacaktı. Tekin'in olmayışı bizim için büyük bir eksiklik” ifadelerini kullandı.

Görme Engelliler Erkek Golbol Milli Takımı'nda, Tuncay Karakaya, Hüseyin Alkan, Yusuf Uçar, Abdullah Aydoğdu, Sercan Kaya ve Mehmut Cesur yer alıyor.

Görme Engelliler Bayan Golbol Milli Takımı ise Sevda Altınoluk, Münevver Cesur, Buket Atalay, Gülşah Aktürk, Sümeyye Özcan ve Sadiye Ardıç'tan oluşuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle