Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Görme özürlü Turhan Uludağ'a tırmanacak

  Hürriyet Haber
  02 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Aralık 2000 - 00:01


  Özürlü dağcı Necdet Turhan, toplumun engellilere karşı bir güvensizlik duyduğunu bildirerek, yarın Dünya Özürlüler Günü etkinlikleri çerçevesinde bu güvensizliği kırmak amacıyla Uludağ'a tırmanacağını söyledi.

  Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Siyasal Bilim ve Kamu Yönetimi bölümünden ''Şeref öğrencisi'' olarak mezun olmasına karşın işsiz olduğunu belirten Turhan, toplumun özürlülere, ''Üretemez, başaramaz''refleksiyle yaklaştığını, bu kanıyı kendi çapında değiştirebilmek için dağcılık sporuna başladığını açıkladı.

  ''Yeterli alet ve eğitim ile engellilerin yapabileceği pek çok şey var'' diyen Turhan, dağcılık sporuna okul yıllarında başladığını halen ODTÜ Dağ Sporları Kolu ''Onur'' üyesi, ayrıca Ortadoğu Doğa Sporları Derneği'nin de (ORDOS) üyesi olduğunu bildirdi.

  Bugüne kadar; Bey Dağları, Ilgaz, Erciyes, Ağrı ve Uludağ'a tırmanışlar gerçekleştirdiğini anlatan Turhan, ''En yüksek tırmanışımı Ağrı Dağı'na yaptım. Ağrı Dağı'nın 4500 metre yüksekliğine kadar ulaştım. Ancak bu tırmanışım hazırlık içindi. Asıl hedefim Avrupa'nın en yüksek dağlarından Elbrus'a tırmanmak'' dedi.

  Turhan, özürlü bir dağcının Avrupa'nın göbeğinde bir dağa tırmanacak olmasının, Türkiye'nin prestiji açısından da önemli olacağını katederek, bu tırmanışı gerçekleştirebilmesi için desteğe ihtiyacı olduğunu ifade etti.

  Toplumun özürlülere karşı bakış açısının değişmesi gerektiğine değinen Turhan şunları söyledi:

  ''Engelliler yeterince istihdam edilmiyor. Ancak engelliler eğitim gördüklerinde pek çok iş yapabilirler. Özürlüler olarak imtiyaz değil haklarımızı istiyoruz. Bize güvenin''

  Turhan, yarın saat 06.00'da Uludağ'a 7 kişilik bir ekiple tırmanışa başlayacağını, kendisinin önündeki dağcının sırt çantasına bağlanacak çan seslerini takip ederek tırmanış yapacağını anlattı.

  Türkiye'de çan sesini takip ederek tırmanış yapan başka dağcının olmadığını kaydeden Turhan, dünyada da çan sesiyle tırmanış yapan görme özürlü dağcı olduğunu duymadığını sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı