İSTANBUL HABERLERİ

Görme engellliler oltalarını denize 'farkındalık' yaratmak salladılar

DHA
27.03.2016 - 13:44Son Güncelleme :

Görme engellliler oltalarını denize 'farkındalık' yaratmak salladılar

Görme engellliler oltalarını denize  farkındalık  yaratmak salladılar
DHA

 

  

Yüksel KOÇ / İSTANBUL, (DHA) GÖRME  engelliler, görme engellilerin yaşadıkları sorunlarda farkındalık yaratmak için Arnavutköy sahilinde “Özgürlüğe olta at” adı altında düzenlenen etkinlikte denize olta attı.
Etkinliğe görme engelliler ile birlikte Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Kendisi de görme engelli olan Beşiktaş Belediyesi Engellilerden Sorumlu Başkan Danışmanı Murat Demirok, Altı Nokta Körler Vakfı Başkanı Oya Sebük de katıldı.

BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI MURAT HAZİNEDAR DA ETKİNLİĞE KATILDI
Etkinliğe katılan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, bu organizasyon çerçevesinde görme engellilerle birlikte balık tutacaklarını belirterek, “Ben bir balıkçı kasabasında büyüdüm. Ordu Fatsa Bolaman’da. Bugün görme engelli kardeşlerimizle beraber balık tutacağız. İnşallah bugün rastgelenin sonucunda bolca balık gelecek” dedi.
Hazinedar, daha sonra denize olta attı, ancak balık tutamadı.

‘700 BİN GÖRME ENGELLİ VATANDAŞIMIZ VAR, BUNLARIN 40 BİNİ SOKAĞA ÇIKABİLİYOR’
Beşiktaş Belediyesi Engellilerden Sorumlu Başkan Danışmanı Murat Demirok, engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekmek, farkındalık yaratmak için bu organizasyonu düzenlediklerini belirterek, “6.Körler Vakfı, Beşiktaş Belediyesi ve Lionslar olarak görme engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekebilmek, en önemli amacımız budur. Ülkemizde yaşayan yaklaşık 700 bin görme engelli vatandaşımız var, bunların 30 bini, 40 bini ancak sokağa çıkabiliyor, gerisi evinde hapis durumda. Bizler vatandaşlar olarak bu görme engelli vatandaşlarımızı mutlaka sokağa çıkarmalıyız” dedi.

‘İSTİHDAM ANLAMINDA SIKINTILAR YAŞIYORUZ
Bugün, “Özgürlüğe olta atmak” için toplandıklarını belirten Demirok, “Elbette görme engellilerin yapabildiği işler olta atmak değil, bu bir temsilidir. Ama ülkede görme engellilerin yaptığı önemli işler var. Masörlük, avukatlık, psikologluk, öğretmenlik gibi. Bu ülkede bu eğitimleri alıyoruz ama maalesef istihdam anlamında sıkıntılar çekiyoruz. Amacımız bu farkındalığı bütün Türkiye’ye yaymak” diye konuştu.
Denize olta atan Demirok, oltasına balık takılmayınca, “Bu da körü sevmedi” esprisi yaptı. Demirok, ikincisinde oltasına takılan balıkları denize geri bırakarak, “Bu da özgürlüğüne kavuşun” dedi.
Etkinliğe katılan görme engelliler, kendilerine yardım eden görevlilerin eşliğinde denize oltalarını saldılar.

(FOTOĞRAF)

 


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Görme engellliler oltalarını denize 'farkındalık' yaratmak salladılar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2016 tarihinde saat 13 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Görme engellliler oltalarını denize 'farkındalık' yaratmak salladılar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı