Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Görme engellilerin üzüntülü günü

  A.A
  18 Ağustos 2009 - 15:06Son Güncelleme : 18 Ağustos 2009 - 15:06

  Altınokta Körlere Hizmet Vakfı Genel Sekreteri Mustafa Kemal Dok hayatını kaybetti.

  Rahatsızlanarak kaldırıldığı Yüksek İhtisas Hastanesinde, dün akşam yaşamını yitiren Mustafa Kemal Dok için Altınokta Eğitim ve Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi. 65 yaşında vefat eden Dok'un Türk Bayrağı'na sarılı tabutu, salona getirilirken çocukları, yakınları ve arkadaşları gözyaşlarını tutamadı.

  Vakıf yöneticilerinden Hasan Tatar, törende yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Dok'u kelimelerle anlatılamayacak bir insan olduğunu ifade ederek, “O ince esprileriyle bize ders verirdi. Son görüşmelerimizden birinde, 'ben ölürsem mezarıma, sizleri ayakta karşılayamadığım için üzgünüm' yazın diyordu. Büyüğümüzü, duayenimizi, ağabeyimizi kaybettik, ruhu şad olsun” dedi.

  Altınokta Körlere Hizmet Vakfı Başkanı Turhan İçli ise Dok'un “demokratik kör hareketini 1960'lı yıllardan 2000'li yıllara taşıdığını” dile getirerek, “Mücadelenin çeşitli evrelerinden geçmiş biriydi” diye konuştu.

  Altınokta Körler Derneği Başkanı Suha Sağlam, Körler Federasyonu Başkanı Emin Demir, Altınokta Körler Derneği Ankara Şube Başkanı Fermani Kürtel de toplantıda kısa bir konuşma yaptı.

  Dok'un kızı Deniz, “Babam dünyası karanlık biriydi ama eminim şimdi bizi görüyor, babamın emanetine sahip çıkacağınızı biliyorum” diyerek duygularını ifade etti.

  Toplantıya, Dok'un ailesi ve yakınlarının yanı sıra Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ulusoy ile vakıf üyeleri katıldı.
  Dok'un cenazesi, ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından Sincan Cimşit Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

  MUSTAFA KEMAL DOK KİMDİR?

  Adıyaman'ın Besni ilçesinde, 1944 yılında dünyaya gelen Mustafa Kemal Dok, doğuştan görme engelliydi. İlk, orta ve lise öğretimini Gaziantep ve Ankara'daki körler okullarında tamamlayan Dok, Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı bölümüne başladı.

  1969 yılında gerçekleştirilen ilk körler yürüyüşünün organizasyonunu ve öncülüğünü yapan Dok, 1974 yılında Körler Eğitim ve Kültür Derneğini kurarak genel başkanlığını yürüttü. Dok, 1984 yılında Altınokta Körler Derneğinin yeniden yapılanması döneminde, ilk başkan olarak görev yaptı.

  Evli ve 2 çocuk babası Dok, aynı zamanda Altınokta Körlere Hizmet Vakfı'nın kurucuları arasında yer alıyordu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı