« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Görme engellilerin 'gözü' Dünya Oyunları'nda

Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mesut Dedeoğlu, bütün branşlardaki milli takımların Görme Engelliler Dünya Oyunları nedeniyle kamp dönemi geçirdiklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonu'nun (IBSA) Genel Sekteri de olan Mesut Dedeoğlu, Antalya'da 1-10 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek Dünya Oyunları'nın, 2012 Londra Paralimpik Olimpiyatları'na gitmek isteyen sporcular için büyük önem taşıdığını kaydetti.

Dünya Oyunları için satranç, yüzme, atletizm, golbol, futsal ve halterde Türkiye şampiyonaların birçoğunu yaptıklarını belirten Dedeoğlu, şöyle konuştu:
“Şampiyonalarda milli takımlarımız belli oldu. Bütün branşlarda milli takımlarımız oyunlar için kamp dönemi yaşıyor. Sporcularımızın oyunlara hazır şekilde katılmalarını istiyoruz. Dünya Oyunları başarı ve organizasyon açısından bizim için önemli. IBSA'ya üye 111 ülke var. Bu ülkelerin hepsinin katılmasını bekliyoruz. Çünkü oyunlar, 2012 Londra Paralimpik Olimpiyatları için son kota yarışması olacak. Yoğun bir katılım bekliyoruz. Eğer olimpiyatlara hedefleri varsa mecburen katılmak zorundalar. Bireysel branşlarda kotalar burada dağıtılacak.”

“UNIVERSIAD İLE EŞDEĞER BİR ORGANİZASYON”

Dedeoğlu, Türkiye'nin evsahibi olması nedeniyle bütün branşlarda tam kadro katılacaklarını ve yaklaşık 200 Türk sporcunun kota için mücadele edeceğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ferdi olarak judo ve atletizmde ikişer sporcumuz olimpiyat kotasını almış durumda. Oyunlarda da kotalar alacağız. Biz ayrıca golbol bayan ve erkekler ile futsal erkekler B1 kategorisinde de takım halinde olimpiyatlara gitmek istiyoruz. Bu bizim tarihimizde bir ilk olacak. Bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Hazırlıklarımız bu yönde devam ediyor. Bizim oyunlar takvimimiz başladı.”

Dünya Oyunlarının, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları ile (Universiad Erzurum-2011) eşdeğer bir organizasyon olduğunu dile getiren Dedeoğlu, “Universiad ile aynı ölçekli bir organizasyon. Türkiye'yi tanıtım açısından çok önemli. Türk organizasyonunu dünya ülkelerine göstermemiz gerekiyor. Ayrıca 8 yıllık çalışmalarımızın neticelerini bu oyunlarda olimpiyat kotası alarak göreceğiz” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler