Gündem Haberleri

  Görme engellilere ‘gören göz’ müjdesi

  Meltem ÖZGENÇ/ANKARA
  13.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tamamen Türk mühendislerce üretilen ‘gören göz’ adlı cihaz, kısa süre içinde tüm görme engellilere ücretsiz dağıtılacak. Navigasyon donanımıyla dış destek almadan yollarını kolaylıkla bulacak görme engelliler, cihazı telefon olarak da kullanabilecek.

  ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, görme engelli vatandaşlara tamamen Türkiye’de üretilen “gören göz” müjdesi verdi. Dört ay içinde ücretsiz dağıtılacak cihaz, telefon olarak da kullanılabilecek. Bakan Yıldırım, altyapısı Türk Telekom tarafından yenilenen Göreneller Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nu ziyareti sırasında cihazla ilgili şu bilgileri verdi:

  Yol da tarif edecek

  “Bu proje görme engelli vatandaşlarımıza büyük kolaylık sağlayacak. Yakın bir zamanda İstanbul ve Ankara’da pilot olarak uygulayacağız. Gören göz, görme engelli vatandaşlarımızın sokakta, devlet dairesine giderken, seyahat ederken dış destek almadan yollarını bulmaları, sorun yaşamamaları için çok önemli bir avantaj sağlayacak. Cihaz komutla çalışacak. Yani vatandaş nereye gitmek istediğini söyleyecek. Cihaz çıkış noktasıyla varış noktası arası süreyi belirtecek, ayrıntılı biçimde yolu tarif edecek. Bu cihazı bakanlık ücretsiz dağıtacak.”

  Bakandan sınav esprisi

  Görme engellilere ‘gören göz’ müjdesi

  Bakan Binali Yıldırım’ın Göreneller Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nu ziyaretinde öğrencilere yaptığı espri herkesi güldürdü. Bakan görme özürlü öğrencilere, “Çıkarın kağıt kalem ama kopya çekmek yok” dedi.

  Tümü 8 milyon TL’ye mal oldu

  Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Atilla Çelik de, “görengöz-navigasyon” cihazından ilk etapta 5 bin tane üretildiğini belirterek, dağıtıma mayıs ayında başlamayı planladıklarını söyledi. Çelik, şu bilgileri verdi: “Ankara ve İstanbul’un dijital haritası hazırlanıyor. Uygulama Türkiye’ye yaygınlaştırılacak. Her ilin kendi dijital haritası bu cihazlara yüklenecek. Özürlüler İdaresi Başkanlığı da yurt genelindeki engelli vatandaşlara dağıtacak. Herkese ücretsiz dağıtılacak. İlk 5 bin adet görengöz toplam 8 milyon TL’ye mal oldu. Her ihtiyaçta ayrı ihaleye çıkılacak.” Çelik, cihazın GSM ile uyumlu hale getirildiğini de belirterek, “SMS gönderilebilecek. Ayrıca bluetooth özelliği de olacak. Yani iki görme engelli vatandaşın rahatlıkla buluşabilmesini sağlayacak. Bir süre sonra belediyelerle de anlaşacağız. Durakta bekleyen vatandaşa gelen otobüsün numarasını söyleyecek” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı