Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Görme engelliler üniversiteye hazırlanıyor

  AA
  21.09.2013 - 13:09 | Son Güncelleme: 21.09.2013 - 13:17

  Eğitimde Görme Engelliler Derneği “YGS-LYS Uzaktan Eğitim Projesi” kapsamında, sesli konferans yazılımı aracılığıyla yapılan kurslarda öğrencilerin üniversiteye hazırlandıklarını duyurdu. Dernek, gönüllü öğretmenler ve internet imkanına sahip üniversite adayı görme engelli öğrencilerin kurslarda bir araya geldiğini hatırlatarak gençlere katılım için çağrıda bulundu.

  Eğitimde Görme Engelliler Derneği Konya Temsilcisi Mustafa Karaca, YGS-LYS Uzaktan Eğitim Projesi’nin 2011-2012 yılının ikinci döneminde başladığını söyledi. Görme engelli öğrencilerin üniversiteye hazırlık sürecinin zor olduğunu çok iyi bildiklerini, başlatılan uzaktan eğitim çalışmalarının bu yıl da sürdürüleceğini anlattı. Karaca, eğitimin desteklenmesi doğrultusundaki amacın gerçekleşebilmesi için görme engelli öğrencilerin katılımını beklediklerini dile getirdi. Dernek temsilcisi Karaca şunları söyledi:

  “Sesli konferans yazılımı aracılığıyla gerçekleştirilen kurslarımızda gönüllü öğretmenlerimiz ve internet imkanına sahip üniversite adayı görme engelli öğrenciler bir araya geliyor. Dersler için gerekli dokümanları ve sesli dosyaları aynı sunucu üzerinden paylaşıyoruz. Kullanılan sunucu, sadece eğitim maksatlı çalışmalar için tahsis edildiğinden veri akış hızı oldukça yüksek. Belirtilen program dahilinde yürütülecek derslere, başvuru sırasında verilen bilgiler doğrultusunda kullanıcı bilgileriyle sunucuya giriş yaparak erişim sağlayabilecek. Yazılım aracılığıyla interaktif olarak derslerin işlenişi mümkün. YGS ve LYS müfredatı baştan sona okutulacak proje kapsamında, son sınav sistemine göre hazırlanan metin halinde ya da sesli deneme sınavlarıyla eğitim süreci desteklenecek.”

  Öğreticiler konusunda kadronun kısmen hazır olduğunu aktaran Karaca, tüm dersler için gönüllü ders verebilecek öğretmenlerin kendileriyle iletişim kurabileceklerini belirtti. Mustafa Karaca, eğitime katılan 8 görme engelli öğrencinin üniversiteyi kazandığını sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı